Savcı 4 yıl sonra tek sayfalık iddianame ile 80 yıl istedi

Gezi eylemlerinin üzerinden geçen 4 yılın ardından İzmir’de eylemlere katılan 192 kişi hakkında hazırlanan ve 23 sayfası isim listesinden oluşan 24 sayfalık iddianamede, 80 yıl hapis cezası istendi.

Gezi Parkı eylemlerinin üzerinden geçen 4 yılın ardından İzmir’de farklı tarihlerde düzenlenen eylemlere katıldıkları gerekçesiyle aralarında eylemleri gözlemci olarak takip eden insan hakları savunucuları ve hukukçuların da bulunduğu 192 kişi hakkında yeni bir iddianame hazırlandı. Suçlamaya konu isimler hakkında “2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa muhalefet” suçlaması ile her bir kişiye 5 ay hapis cezası isteyen Cumhuriyet Savcısı Nuretiin Ulutaş tarafından hazırlanan ve İzmir 37. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamenin 23 sayfası isim listesi olmak üzere 24 sayfadan oluştu.

İddianamede, eyleme katılan yaklaşık 35 kişiye polisin sert bir şekilde müdahale ettiğine yer verildi. Polisin sert müdahalesinin belirtildiği iddianamede, kitlenin ise müdahale karşısında çevreye zarar verdikleri ve hatta polislerin yaralanmasına da sebep oldukları savunuldu.

‘TALİMATLA HAZIRLANDI’

Davaya konu edilen isimlerden biri olan avukat Erdoğan Akdoğdu, yargı bağımsızlığının uzun süredir olmadığını belirterek, mahkemelerin talimatla çalıştığını kaydetti. Hukukun bir sopa ve cezalandırma aracı olarak kullanıldığını söyleyen Akdoğdu, içi boş soruşturmalarla haftanın 5 günü imzaya giden adli kontrole tabi tutulan müvekkilleri olduğunu söyledi. Akdoğdu, Gezi eylemlerinin üzerinden 4 yıl geçtikten sonra hazırlanan iddianameyi tamamen kişileri hedef haline getirerek, baskı altına alma girişimi olarak değerlendirdi.

EN SON EKLENENLER