Uca: Tutuklamalar KCK operasyonlarının devamı

Diyarbakır’da 16 Kürt siyasetçinin tutuklanmasına sert tepki gösteren HDP Milletvekili Feleknas Uca, şu an yürütülen operasyonların, KCK operasyonlarının devamı olduğunu vurguladı.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2016 yılında başlattığı soruşturma kapsamında 14 Haziran’da birçok ilde Tevgêra Jinên Azad (TJA), Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Halkların Demokratik Partisi (HDP) ve Halkların Demokratik Kongresi (HDK) üye ve yöneticilerine yönelik yapılan operasyonda 26 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanlardan 16’sı tutuklandı. HDP Diyarbakır Milletvekili Feleknas Uca ile DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Ruken Akça, tutuklanan siyasetçilere ilişkin konuştu.

‘TUTUKLAMALAR KCK OPERASYONUNUN DEVAMIDIR’

Tutuklamaları kınayan Uca, gözaltı ve tutuklamalar ile Kürt siyasetinin önünün alınmak istendiğini vurguladı. Uca, “2009’da yapılan KCK operasyonlarında AKP bu siyasi operasyonları yapmadıklarını iddia etti. Cemaatin üzerine attı. Şu an yapılan tutuklamalar KCK’nin devamıdır. AKP o dönemde yapılan konseptin aynısını uyguluyor. Aradaki tek fark KCK operasyonlarında 10 bin insan bir kerede tutuklandı. Şu an ise grup grup tutuklamalar yapılıyor. 1 yıl içinde yine 10 bini aşkın Kürt siyasetçisi tutuklandı. Operasyonlar genişleyerek devam ediyor” şeklinde konuştu.

‘TUTUKLAMALAR İLE YILDIRAMAYACAKLAR’

AKP’nin tutuklama konseptinin legal siyasetin önünü almaya yönelik olduğunun altını çizen Uca, “Kürt siyasetinin iradesini kırıp siyasetçilerini iradesizleştirmek istiyorlar. Gözaltı ve tutuklamalar ile bu halkın iradesini kıramayacaklar. Ne kadar gözaltına alıp tutuklasalar da buna karşı güçlü bir şekilde çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

‘KORKUNUN GÖSTERGESİDİR’

Tutuklamaların siyasi olduğunu yineleyen Uca, şu değerlendirmede bulundu: “Tutuklamalar ile devlet ve AKP, Kürt siyasetinden korktuğunu gösteriyor. Korktukları için bu kadar tutukluyorlar. Erdoğan gibi düşünmeyenler hedef alınıyor. Potansiyel suçlu ilan ediliyor. Kürt halkı ne olursa olsun dört duvar arasında da olsa mücadelesini sürdürecek. Gözaltı ve tutuklamalardan korkmuyoruz. Buna karşı mücadelemizi büyüteceğiz.”

‘KADIN MÜCADELESİNE SALDIRIDIR’

Gözaltına alınan TJA aktivistleri Ayşe Gökkan ve Sara Aktaş’ın kadın mücadelesinin öncü ve yürütücüleri olduğunu dile getiren Uca, onların şahsında kadın iradesine yönelik saldırının olduğunu ifade etti. Tutukluların bayramını kutlayan Uca, “Bütün arkadaşlarımız serbest bırakılıncaya dek çalışacağız” dedi.

‘TUTUKLAMALAR KÜRT SİYASETİNİ ÇÖKERTMEYE YÖNELİKTİR’

Ruken Akça ise 2 yılı aşkın süren kaos ortamının olduğuna vurgu yaparak, bu kapsamda her türlü saldırıların yapıldığına dikkat çekti. Siyasi soykırım operasyonlarının da kaosun bir parçası olduğunu söyleyen Akça, “Özelikle kadınları hedef alan bir siyasi soykırımı operasyonu yürütülüyor. Topluma öncülük eden kadın mücadelesini aktif yürütücüleri olan kadınlar tutuklanıyor. Gözaltı ve tutuklamalar ile halkı sindirip korkutmak istiyorlar. Kürt siyaseti gözaltı, tutuklama ve baskılar ile mücadelesinden vazgeçmeyecek. Daha fazla çalışarak mücadeleyi yükseltecek. Bu tutuklamalar Kürt siyasetini sindirme ve çökertmeye yöneliktir” diye konuştu.

EN SON EKLENENLER