ABF Genel Sekreteri: Cogi Baba Festivali’nin yasaklanması inancımıza müdahaledir

Sivas’a bağlı İmranlı’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen Cogi Baba Festivali’nin bu yıl OHAL nedeniyle iptal edilmesine tepki gösteren Alevi Bektaşi Federasyonu Genel Sekreteri Müslüm Metin, “Güvenlik inancımızı yaşamamıza getirilen yasaklara gerekçe olamaz” dedi.

Sivas’a bağlı İmranlı’da her yıl geleneksel olarak düzenlenen Cogi Baba Festivali bu yıl OHAL nedeniyle güvenlik gerekçe gösterilerek iptal edildi. İptal kararına çeşitli Alevi kurumlarından ve halktan tepkiler sürüyor. Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) genel Sekreteri Müslüm Metin de Cogi Baba Festivali’nin iptal edilmesine tepki gösterdi.

“COGİ BABA BÖLGENİN EN ÖNEMLİ MANEVİ DEĞERLERİNDENDİR”

Metin, ülkenin çeşitli yerlerinden ve Avrupa’dan insanların gelip semahlarını döndüğü, lokmalarını paylaştığı Cogi Baba Festivalinin bu sene OHAL gerekçesiyle yasaklandığını üzüntüyle karşıladıklarını belirtti. “Güvenlik inancımızı yaşamamıza getirilen yasaklara gerekçe olamaz” diyen Metin Alevi-Bektaşi-Kızılbaş inancının yoğun yaşandığı Koçgiri bölgesinde katliamlara rağmen inancını yitirmeden günümüze taşıyan topluluklar olduklarını ifade etti. Cogi Baba’nın Koçgiri bölgesinin en önemli manevi değerlerinden olduğunu vurgulayan Metin “Cogi Baba Festivalinin yasaklanması inancımıza yapılan bir müdahaledir.” dedi.

“TARİHİMİZDE YASAKLAR HİÇ BİR ZAMAN ÇÖZÜM OLMAMIŞTIR”

Ayrıca Metin şunları da belirtti: “Bizler Kerbela’ dan günümüze bu inancımızı, özümüzü koruyarak geldik. Bu özümüzle yolumuza devam edeceğiz. Bizim dergahlarımız, türbelerimiz bizlerin olmazsa olmazı, kutsallardır. Bu dergahlarda, türbelerde insanlarımız cem olur, lokma dağıtır, semah döner. İnsanları rahatsız edecek bir olay olmaz. Bizler bu yasaklara rağmen Nevşehir’de Hünkarımıza, Banaz’da Pir Sultanımıza, Dersim’de Düzgün Babamıza, Koçgiride İmranlı’da Coği Babaya sahip çıkacağız. Coği Baba şenliklerini ve festivallerini yaşatmaya devam edeceğiz. Tarihimizde yasaklar hiçbir zaman için bir çözüm olmamıştır ve olmayacaktır. Bilhassa kültürel yasaklar insanların hiçbir şekilde kabul edemeyeceği yasaklardır. Bizler semahlarımızı dönmeye, türkülerimizi söylemeye devam edeceğiz.”

Cebrail ARSLAN/Pirha

EN SON EKLENENLER