Balbay: AYM kararını uygulamak istiyor ama iktidarın baskısı var

Cezaevindeyken milletvekili seçilen ve Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla tahliye olan CHP’li Mutafa Balbay, AYM’nin tutuklu HDP’li vekiller için henüz bir karar vermemesini, “Bir an önce kendi kararını uygulamak istiyor, ama şu anda vicdanları tutuklu. İktidarın baskısı var” sözleriyle değerlendirdi.

Ergenekon soruşturması kapsamında 2009 yılında tutuklanan ve daha sonra cezaevinde milletvekili seçildikten sonra Anayasa Mahkemesi (AYM) kararıyla tahliye edilen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay, katıldığı “Adalet Yürüyüşü”nde dihaber’e konuştu. Balbay, yürüyüş ilişkin olarak “Bu yürüyüşün özünü 16 Nisan’ı 15 Haziran’a bağlayan hayırlı bir adalet yürüyüşü olarak değerlendiriyorum” dedi.

Ankara Güven Park’ta başlayan yürüyüşün hayırlı bir adalet yürüyüşü olduğunu ve giderek büyüyeceğini söyleyen Balbay, “Seçimlerde adalet, mahkemelerde adalet, sınavlarda adalet, devlet kurumlarında adalet. Hakikaten bu yürüyüş adım adım her alanda adaletin istendiği bir yelpazeye bürünüyor” diye belirtti.

‘HDP’Lİ VEKİLLER İÇİN DE YÜRÜYORUZ’

Adalet Yürüyüşü’nü HDP’li tutuklu milletvekilleri için de yaptıklarını ifade eden Balbay, “Bu konuda kimin kafasında soru işareti varsa giderilmelidir” dedi. Tutulu vekiller arasında ayrım olmadığını söyleyen ve “Nasıl olabilir böyle bir ayrım” diye devam eden Balbay, “Biz bu yürüyüşü bunlar için yapıyoruz, bunlar için yapmıyoruz gibi bir kategoriye giremeyiz. Zaten bu adalet kavramına yakışmaz” dedi.

Balbay, Adalet Yürüyüşü’nün HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutuklu bulunduğu Edirne F Tipi Cezaevi’ne uzanıp uzanmayacağı tartışmalarına ilişkin ise, “Çok güzel bir bileşen oluştu. Bir anlamda Edirne’nin beklentisi İstanbul’a geldi, Ankara’nın beklentisi İstanbul’a geldi. Biz şuraya gitmeliyiz ya da mutlaka buraya gitmeliyiz şeklinde kategorizeye girersek, bu yürüyüşün ruhunu yaralarız” dedi.

‘BAHÇELİ VE HÜKÜMET YÜRÜYÜŞÜ KRİMİNALİZE EDİYOR’

MHP Lideri Devlet Bahçeli ve hükümet kanadından yapılan açıklamalara dikkat çeken Balbay, hem Devlet Bahçeli’nin hem de hükümet kanadının yürüyüşü kriminalize etme ve bir suç unsuruymuş gibi gösterme çabası içinde olduğunu söyledi. Açıklamaların yürüyüşü provokasyonlara açık hale getirdiğini belirten Balbay, olası provokasyonlara karşı oldukça dikkatli olduklarının altını çizdi.

‘BU BİLEŞEN GÜÇLENDİRİLMELİ’

Balbay, Adalet Yürüyüşü’nü Gezi ve 16 Nisan’ da ortaya çıkan muhalefetin ortak yansıması olarak gördüğünü belirtti. Balbay, şöyle devam etti: “Kemal Bey’in genel kabul görmesiyle bir gün yanında Balyoz mağdurları, bir gün yanında Genco Erkal, bir gün yanında TTB yer aldı; belki önümüzdeki yolda HDP milletvekilleri, devamında belki Meral Akşener de dahil olur… Gerçekten özlediğimiz bir bileşen. Hepimize düşen bu bileşeni güçlendirmektir.” Türkiye’nin tüm kesimlerinin yürüyüşe katılmasının hükümete ciddi bir uyarı olacağını kaydeden Balbay, atılan her adımın hükümeti sarstığını ve sarsmaya devam edeceğini söyledi.

‘AYM KARARINI UYGULAMALI’

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) tutuklu HDP milletvekillerinin dosyalarını karara bağlamaması ve durumu sürünceme de bırakmasına ilişkin de değerlendirmelerde bulunan Balbay, şöyle konuştu: “Bir milletvekili seçildiği an kendisini seçenlere karşı sorumludur. Siz bir milletvekilini eğer tutuklarsanız, bu seçmenlerin siyaset hakkını kısıtlamış olursunuz. Bu iktidar yeri geldiğinde ‘Milli irade, milli irade’ diyor. Bence bundan güzel bir ‘milli irade’ tanımı olamaz. Milletvekili seçildiyse görevini yapmalıdır. Şu cümle aynen kararda geçiyordu. Hürriyet esas tutuklama istisnadır. Çok güzel bir karardır. Milletvekilleri bağlamında karar bu kadar açıktır. Siz milletvekili olmadan açılmış soruşturmalar ya da milletvekili olma hakkını elde etmiş ya da seçilmiş ise siz bu kişinin görevini yaptırmak zorundasınız. Şu anda AYM dikkat ederseniz bu kararı ret etmiyor. Tahminim şu; vicdanları bir an önce bu kararı uygulamak istiyor, ama şu anda vicdanlarında tutukluluk var. OHAL’in çerçevesinin genişletilmesi ve AYM üyelerini de içine alan bir durum haline gelmesi onları etkiliyor. İktidarın baskısı da var.”

EN SON EKLENENLER