Bu da bayram müdahalesi: Saçılık’tan Muhammed Ali mesajı

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’ya destek vermek için eylem yapan gruba bayramın ikinci gününde de sert müdahalede bulunularak, 4 kadın eylemci gözaltına alındı. Veli Saçılık’ın, efsane boksör Muhammed Ali’nin fotoğrafının basılı olduğu, “Kelebek gibi uçar arı gibi sokarım” yazılı tişörtü giymesi dikkat çekti.

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın işlerine geri dönmek için aylar öncesinde başlattığı direniş ve 110’uncu gününe giren açlık grevlerine destek vermek için bayram günü de eylemciler Yüksel Caddesinde buluştu. Aylardır ablukada bulunan İnsan Hakları Anıtı önünde basın açıklaması yapmak isteyen ve Gülmen ile Özakça’nın resimlerinin basılı olduğu tişörtler giyen gruba polis sert müdahalede bulundu.

SERT MÜDAHALE

Yaklaşık yarım saat süren yerlerde sürükleme, darp etme, gaz sıkma gibi yöntemlerin kullanıldığı müdahale sonrasında Nazan Bozkurt, Nazife Onay ve Trabzon’dan destek için gelen öğrenci Derya Dönmez, soyismi öğrenilemeyen Sultan isimli eylemci kadınlar ters kelepçeyle gözaltına alındı. Ara ara Konur Sokak’taki insanlara da müdahale eden polisler, basın mensuplarını da, “Çekmeyin, çekerseniz aynı muameleyi görürsünüz” sözleriyle tehdit etti.

SAÇILIK’TAN MUHAMMED ALİ’Lİ MESAJ

Gazdan ve darp edilmekten etkilenen Veli Saçılık’a müdahale sonrası çevredeki yurttaşlar su getirerek yardımcı oldu. Veli Saçılık’ın eylem öncesi üzerinde efsane boksör Muhammed Ali’nin fotoğrafının bulunduğu ve üzerinde İngilizce Ali’nin ünlü, “Kelebek gibi uçar arı gibi sokarım” yazılı tişörtü giymesi dikkat çekti. Her gün müdahaleye ve polis şiddetine maruz kalan Saçılık, giydiği tişörte işaret edilerek, “Hayırdır Muhammed Ali’yi polise karşı caydırıcı olsun diye mi tercih ettin” şeklindeki esprili soruya, “Bakalım göreceğiz” şeklinde gülerek cevap verdi. Saçılık’ın bugünkü müdahale sonrasında da sık sık koparılmış kolunu ovuşturması dikkat çekti.

EN SON EKLENENLER