Buldan: Kandıra’da manevi karşılama yapacağız…

HDP’li Meclis Başkanvekili Pervin Buldan, Adalet Yürüyüşü’ne Kandıra’da manevi bir karşılama yapacaklarını söyleyerek, “Yürüyüş Edirne’ye kadar uzatılırsa bizler de adalet arayışlarının samimiyetine inanarak dahil oluruz” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul İl Örgütü, il binasında bayramlaşma etkinliği düzenledi. Bayramlaşmaya, HDP’li TBMM Başkanvekili Pervin Buldan ile İstanbul Milletvekili Garo Paylan, parti yöneticileri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Bayram programında konuşan Pervin Buldan, bayramın herkes için iyi geçmesi temennisinde bulundu. Yaşanılanlar yüzünden kültürel bir miras olan bayramın da eskisi gibi kutlanamadığını söyleyen Buldan, “Bayramları bayram tadında kutlayamıyoruz. Maalesef bu kadar baskının yaşandığı, tutuklamaların, açlık grevlerinin yaşandığı, hak ihlallerinin tavan yaptığı bu günlerde bir bayram tadı bulamıyoruz” dedi.

‘KANDIRA’DA MANEVİ BİR KARŞILAMA YAPACAĞIZ’

Ancak mücadele ve dayanışmayla bayramların yaşanacağını ifade eden Buldan, Adalet Yürüyüşü’ne değinerek, “Adalet herkes için istenirse adalet olur. Sadece kendilerine yapılan haksızlıklar için adalet aramak yanlıştır. Bizler yürüyen yurttaşlarımız Kandıra’ya ulaştıklarında manevi bir karşılama yapacağız. Fakat yürüyüş Edirne’ye kadar uzatılırsa bizler de adalet arayışlarının samimiyetine inanarak dahil oluruz” dedi.

HDP İstanbul İl Örgütü’nde düzenlenen bayramlaşma programı akşama saatlerine kadar sürecek.

VAN’DA EV ZİYARETLERİ

Van’da da HDP ve DBP yurttaşlarla bayramlaştı. DBP il binası önünde yapılan bayramlaşmaya, Van milletvekilleri Bedia Özgökçe Ertan, Lezgin Botan, Barış Anneleri, KHK ile kapatılan Mezopotamya Yakınlarını Kaybeden Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (MEYA-DER) üyeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Parti binası önünde yapılan bayramlaşmadan sonra milletvekilleri ve parti yöneticileri 3 kola ayrılarak ev ziyaretlerinde bulundu.

AĞRI’DA ESNAF ZİYARETİ

Ağrı’nın Diyadin ilçesinde 4 Mart 2016 tarihinde polis tarafından düzenlenen ev baskınlarında gözaltına alınarak, “Örgüte üye olmak” ve “Örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla tutuklanan ve 9 Haziran tarihinde tahliye edilen Diyadin Belediye Eşbaşkanı Hazal Aras, HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir ile birlikte esnafı ziyaret ederek, bayramlarını kutladı. Çok sayıda yurttaşın da dahil olduğu bayramlaşmada, esnaf memnunluğunu dile getirdi.

 

EN SON EKLENENLER