İngiliz basını: Türkiye’nin Katar’a dahil olması işi ciddileştiriyor

Bir ucu Türkiye’ye dokunan Katar krizine geniş yer veren İngiliz basını, Türkiye’nin olaya müdahil olmasının Körfez krizini ciddileştirdiğini ve NATO’yu bölgesel bir savaşın eşiğine getirdiğini yazdı.

Bir ucu Türkiye’ye uzanan Katar’a yönelik Suudi Arabistan öncülüğündeki ambargo verilen talepler listesiyle yeni bir aşamaya girdi. Katar’daki Türkiye üssünün kapatılmasını da içeren 13 maddelik talepler listesinin kimi kaynaklara göre Katar tarafından reddedildiği belirtilirken, bölgesel ve uluslararası güçlerin konuya ilişkin açıklamaları sürüyor.

ABD’DEN ‘DİYALOG’ ÖNERİSİ

ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson yaptığı yazılı açıklamada, Katar’ın, Bahreyn, Mısır, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin taleplerini incelemeye başladığını bildirdi. Tillerson, “bazı maddeleri Katar’ın yerine getirmesi için çok zor olacağını” vurguladı ve çözüm için diyalog önerisinde bulundu.

Tillerson, açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Verimli bir adım atmak için ülkelerin bir araya gelerek konuşması gerekiyor. Müttefiklerimizin teröre karşı ortak bir şekilde mücadele etmeleri durumunda daha güçlü olacaklarına inanıyoruz. Her ülkenin bu sürece katacağı şeyler olacaktır. Tansiyonu düşürmek, bu sürece yardımcı olacaktır.”

İRAN’DAN KATAR’A DESTEK

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise, İran’ın hava, kara ve deniz sahasının dost ve komşu diye tanımladığı Katar’a daima açık olduğunu vurguladı. Ruhani, Katar Emiri ile yaptığı telefon görüşmesinde, Katar’a uygulanan ablukanın “kabul edilemez” olduğunu savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Suudi Arabistan öncülüğündeki dört Arap ülkesinin Katar’la ilişkileri normalleştirmek için öne sürdüğü 13 şarttan birinin Türk askerinin Katar’dan çekilmesi olmasına verdiği tepki Guardian ve Times’ta yer buldu.

THE GUARDİAN: ERDOĞAN GÜCENDİ

“Erdoğan Suudilerin Türk birliklerinin Katar’dan çekilmesi çağrısına gücendi” başlığını atan The Guardian, Erdoğan’ın “Türkiye’nin asker çekmesini talep etmek, bir defa Türkiye’ye karşı da maalesef saygısızlıktır. Biz herhangi bir ülkeyle savunma işbirliği anlaşmasını yaparken birilerinden izin mi alacağız?” dediğini aktardı.

Guardian, Katar’ın talepleri reddettiğine ilişkin bilgileri paylaştı ve Erdoğan’ın bu pozisyonu desteklemesinin de “Doha’nın tutumunu sağlamlaştırdığını” belirtti.

Gazetenin açıklamalarına yer verdiği Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanı Enver Gargash ise, “Bölgede büyük çıkarları ve Türkiye’nin önceliğinin ideoloji değil çıkarları olacağını umuyoruz. Ancak bin ila iki bin Türk askerinin varlığı Katar hükümetinin istikrarına güvensizliğini gösteriyor. İstikrar bölgeyle entegrasyondan gelecektir” dedi.

TİMES: TÜRKİYE’NİN DURUŞU İŞİ CİDDİLEŞTİRİYOR

Times da konuya dünya haberleri sayfalarında geniş yer verdi. “Körfez krizi büyürken, Türkiye aceleyle asker yolluyor” başlıklı haberde takviye asker yollanmasının gerilimi arttıracağı kaydedildi.

Suudi Arabistan ve Katar arasındaki krizde Türkiye’nin tutumunu başyazılarından birinde de ele alan Times, “Türkiye’nin Katar’a desteği NATO’yu bir bölgesel kavganın içine sürükleyebilir” uyarısında bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan’ın taleplerini “saygısızlık” diye tanımladığına yer veren gazete, Katar’ın Riyad yönetiminin taleplerini reddettiğini, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin ise Katar’a yönelik suçlamalarını sürdürdüğünü, ambargoyu sürdürmekten ve “ek önlemlerden” bahsettiğini belirtti.

SİLAHLI KAVGA KAYGILARI

“Tehlikeli ve tamamen gereksiz bir hesaplaşma için sahne hazır” diyen Times’ın makalesinde dikkat çeken satırlar şöyle: “Türkiye’nin müdahalesi işi ciddileştiriyor. Türkler şimdi de Katar’ı dış müdahaleden korumak için askerlerini kullanmaya hazır olduklarından bahsediyorlar ve bu nedenle silahlı kavga kaygıları artıyor.”

‘YANLIŞ NEDENLERLE DOĞRU İŞ YAPIYOR’

Times, Erdoğan’ın Katar konusundaki tutumuyla Batı için bir ikilem yarattığına işaret etti ve “Erdoğan yanlış nedenlerle doğru bir iş yapıp, bir ülkenin zorbalara karşı kendi egemenliğini savunmasına yardım ediyor” görüşlerine yer verdi.

EN SON EKLENENLER