Rakka’da özgürlüğe ilk adım: Sakal kesmek

Rakka’da bir mahalle daha özgürleşti. “Büyük Savaş” kapsamında bugüne kadar kurtarılan 6 mahalledeki yurttaşlar, ilk iş olarak gittikleri berber dükkanında DAİŞ izi olan sakallarını kesiyor.

Demokratik Suriye Güçleri’nin (QSD), Rakka’da DAİŞ’e karşı başlattığı “Büyük Savaş”ta 6’ncı mahalle de özgürleşti. Rakka’nın batısında bulunan Qedisîye Mahallesi’nde yaşanan şiddetli çatışmalardan sonra mahallenin tamamı QSD savaşçılarının kontrolüne geçti.

Bugüne kadar gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında 6 mahalle özgürleştirilirken, kurtarılan yerlerde yaşam yavaş yavaş normale dönüyor. Kentin ilk kurtarılan mahallelerinden Sebehîye Mahallesi’nde açılan ilk işyeri ise bir berber dükkânı oldu. İşyerini 7 gün önce açan Mihemed Seid’in ilk müşterileri ise QSD savaşçıları oldu.

DAİŞ İZİNİ KESİYOR

Hewil Hewa Köyü’nden Sebehîye Mahallesi’ne giden yol üzerinde bulunan berber dükkânı, gelen geçen bütün savaşçıların dikkatini çekiyor. İlk müşterisi QSD savaşçıları olan dükkânın sahibi ise, mahalle sakinlerinden Mihemed Seid adlı bir Rakkalı. Kendisi de DAİŞ döneminde sakal uzatmak zorunda kalan Seid, sakalını sıyırıp o döneme ait fotoğraflarını saklıyor. Ramazan Bayramı nedeniyle işyeri yoğun olan Seid, bıyıklı kişileri gördüğü zaman gülerek DAİŞ’in uygulamalarına dikkat çekiyor. Kurtarılan her Rakkalı’nın DAİŞ döneminde kalma sakallarını kesmek için koştuğu berber, Rakka’da açılan ilk işyeri oldu.

DAİŞ TEK TİP

7 gün önce işyerini QSD savaşçılarının yardımıyla açtığını belirten Mihemed Seid, Rakka’nın batı cephesinde ilk kurtarılan yerin mahalleleri olan Sebehîye’nin olduğunu belirtti. Günden güne müşterilerinin çoğaldığını ifade eden Seid, DAİŞ’in insanların saçlarını kesip sakallarını uzattırarak tek tipleştirmeye çalıştığını söyledi.

SAKAL KESTİĞİ İÇİN CEZALANDIRILDI

DAİŞ korkusu yüzünden kameraların karşısına bile çıkmaya korktuklarını anlatan Seid, DAİŞ döneminde kendisi ve birkaç kişinin sakalını kestiği için cezalandırıldığını kaydetti. 4 gün boyunca işyerinin önünde bağlı tutulduğunu aktaran Seid, o günleri şöyle anlattı: “Beni önce 40 tokatla cezalandırdılar. Bunu yaparken çevremdeki bütün insanlar gördü. Sonra beni bağlayarak, 4 gün boyunca beklettiler. İnsanlar sakal uzatmayı ve onların dayattığı şeyleri yapmak istemiyordu. Halk onların yaşam tarzını benimsemiyordu.”

‘KENTİMİZ YAVAŞ YAVAŞ NEFES ALIYOR’

“Onlarla yaşam dayanılmazdı” diyen Seid, mahallesinin kurtarılmasından sonra açtığı işyerine gelen QSD savaşçılarıyla iyi bir diyalog kurduğunu söyledi. Onların büyük bir iş başardığına tanıklık ettiğine vurgu yapan Seid, “Yaşam yerlerimiz ve kentimiz yavaş yavaş nefes alıyor. İnsanlar özgürce yaşam fırsatını yakaladı. Özgürlük sevincini halen paylaşıyoruz. QSD’nin gelmesi halklar için bir cennet oldu. DAİŞ’in korkusundan dolayı sakallarını uzatan kişiler, gelip sakallarını kesiyor. Savaşçılardan sonra gelenler ise onlardır” dedi.

Nazım Daştan – dihaber

EN SON EKLENENLER