Kuzey Suriye kentlerine Türkiye vali mi atadı?

Türkiye “Fırat Kalkanı Harekatı” ile girdiği ve ÖSO’ya teslim ettiğini açıkladığı Cerablus, El Bab, Ezaz ve El Rai kentlerinin yönetilmesi için Antep Valisi’nin 4 yardımcısının görevlendirildiği iddia edildi. Bu kentlere, vali yardımcılarının haberi olmadan çivi bile çakılamadığı kaydedildi.

Türkiye’nin “Fırat Kalkanı Harekatı” ile girdiği ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) gruplarına teslim edildiği açıklanan Suriye’nin Cerablus, El Bab, El Rai (Çobanbey) ve Ezaz bölgelerine vali atadığı iddia edildi. Cerablus’ta yaşayan ve ismini güvenlik gerekçesiyle vermek istemeyen bir kaynak, başta Cerablus ve Bab olmak üzere Ezaz ve El Rai bölgelerine Antep Valisi’nin 4 yardımcısının görevlendirildiğini, vali yardımcıların bu kentlerde yetkilerinin sınırsız olduğunu söyledi.

KUZEY SURİYE’DE TÜRK YÖNETİMİ

El Bab, Cerablus, El Rai ve Ezaz kentlerinde H.U., Y.A., T.E. ve M.C.K. adlı vali yardımcılarının görevlendirildiğini kaydeden kaynak, bu kentlerde verilen eğitimden yardımlara, silahlı eğitimlerinden askeri operasyonlara kadar her şeyin koordinesini sağladıklarını ve ÖSO gruplarının hakim olduğu alanlarda bu vali yardımcılarının haberi olmadan bir çivi bile çakılamadığının altını çizdi.

İŞLERİ ANTEP BELEDİYESİ YAPIYOR

Valilerin ilk olarak yaptığı işin okul, hastane, yol ve altyapı çalışmaları olduğunu, inşaat ve altyapı çalışmalarının ise Antep Büyükşehir Belediyesi’nin ihaleyle yaptırdığını söyleyen kaynak, Cerablus kent merkezinde sayısız inşaat projesine onlarca firmanın başvurduğunu, bu çalışmaların koordinesini sağlayanın ise Antep Vali Yardımcılarının olduğunu dile getirdi.

HER KENTE BİR VALİ YARDIMCISI ATANDI

Her bir vali yardımcısının bulunduğu kentte vali gibi hareket ettiğini dile getiren kaynak, El Bab’ta H. U., Ezaz’da T.E., El Rai’de M.C.K. ve Cerablus’ta Y.A.’nın görev yaptığını ileri sürdü. Vali yardımcılarının çok sıkı bir şekilde korunduğunu dile getiren kaynak, kentte bulunan devlet dairelerini kendilerine tahsil ettiklerini ve bu dairelerin sıkı bir şekilde korunduğunu ifade etti. Cerablus’ta tam olarak güvenliğin sağlanamadığını ifade eden kaynak, geçen hafta Cerablus kent merkezinde Antep Vali Yardımcısı Y.A.’ya suikast girişiminin olduğunu iddia etti. Suikastın son anda fark edildiğini söyleyen kaynak, saldırganın yakalandığını ve DAİŞ üyesi olduğunun açıklandığını dile getirdi.

TÜRKİYE KENTLERİ Mİ?

Vali yardımcılarının emri ile kente çok sayıda Türkmen ailenin yerleştirildiğini ve bu ailelerin yerleştirildiği mahallerde daha çok Arap ve Türklerin yaşadığını dile getiren kaynak, son bir kaç ay içinde Cerablus kentinin tanınmaz hale geldiğini kaydetti. Kent merkezlerinde Türk belediyelerin çalışmalarının sıklaştığını da sözlerine ekleyen kaynak, ÖSO guruplarının elinde olan kentlerin Türkiye’nin birer kentiymiş gibi görüldüğünü vurguladı.

Erdoğan Alayumat / Hacı Yusuf Topaloğlu – dihaber

EN SON EKLENENLER