Öğlen Muhammed Ali akşam Che Guevara

KHK ile işten atıldıkları için Yüksel Caddesi’nde başlattıkları eylemi sürdüren ve 110 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ile Semih Özakça’ya destek veren gruba akşam saatlerinde bir kez daha müdahale edildi.

Nuriye Gülmen ve Acun Karadağ’a destek vermek için akşam saatlerinde İnsan Hakları Anıtı önüne giderek açıklama yapmak isteyen gruba polis bir kez daha müdahale ederek alandan uzaklaştırdı. Bu kez gaz kullanmayan ve şiddetin dozunu düşüren polis, eylemcileri Karanfil Sokak’a zorla götürerek, orada açıklama yapmalarına izin verdi.

230 GÜNDÜR SÜREN DİRENİŞ

Burada konuşan Acun Karadağ, direnişlerinin 230, açlık grevinin 110’uncu günü olduğunu belirterek, “Arkadaşlarımızı öldürmenize izin vermeyeceğiz” diyerek, Semih Özakça ve Nuriye Gülmen’in durumuna dikkat çekti. Karadağ, kendilerine yapılan saldırıları kınayarak, “AKP’nin yüzünü teşhir ettiğimiz için AKP’nin polisi bize her gün saldırıyor. Vatanseverler, vatan hainlerine karşı savaşıyor” dedi.

‘YUKARIDAN EMİR VAR SENİ ALAMAYIZ’

Veli Saçılık da öğlen yaptıkları açıklamada, 4 arkadaşlarının darp edilerek gözaltına alındığını dile getirdi. Saçılık, gözaltına alınan arkadaşlarının ters kelepçeyle iki saat boyunca gözaltı aracında bekletildiklerini kaydetti ve “Ben gidip duş almama rağmen halen vücudum yanıyor. Gözaltındaki arkadaşlarımız o gazla saatlerdir bekletiliyor” dedi.

Kendisinin neden gözaltına alınmadığını da soran Saçılık, “Arkadaşlarımızı darp edip gözaltına aldılar, bende gittim ‘Beni niye almıyorsunuz’ dedim. ‘Yukarıdan emir var seni almayacağız’ dediler” şeklinde bilgi verdi. Saçılık, gözaltına alınan arkadaşları serbest bırakılıncaya kadar Konur Sokak’ta beklemeye devam edeceklerini söyledi.

İNSAN HAKLARI ANITI’NA GİDEN KADIN GÖZALTINA ALINDI

Bu arada eylemden sonra Arapça konuşan bir kadın, aylardır abluka altında bulunan İnsan Hakları Anıtı’nın bulunduğu alana girmek istedi. Polisin sert müdahale ettiği ve Arapça konuştuğu belirtilen kadın gözaltına alındı.

GÜNDÜZ MUHAMMED ALİ AKŞAM CHE GUEVARA

Öte yandan öğlenki yürüyüşe üzerinde “Kelebek gibi uçarım arı gibi sokarım” yazılı Muhammed Ali baskılı tişört giyen Veli Saçılık, akşamki eyleme de üzerinde İspanyolca “Çiçekleri koparabilirsiniz ama baharın gelişini engellemezsiniz” yazılı Che Guevara baskılı tişörtle katıldı.

Yarınki eyleme de Deniz Gezmiş baskılı tişörtle katılacak olan Saçılık, “Direnen kim varsa onlarla birlikte katılıyorum bu direnişe. Yalnız değilim” diye konuştu.

EN SON EKLENENLER