’Gaspçı uygulamalarda kadınlar özellikle hedef alınıyor’

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi, HDP’li belediyelerin gasp edilmesinin yıl dönümü vesilesiyle yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada, “OHAL süreci ile beraber ve sonrasında ’90’ları aratmayacak güvenlik politikaları ile seçme-seçilme hakkı fiili olarak ortadan kaldırılmış ve toplumda bir korku iklimi yaratılmıştır. Seçme ve seçilme hakkını ortadan kaldıracak uygulamalara, 2016 yılında DBP’li 95 belediyeye kayyım atanarak başlanmıştır” denildi.

“31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerden bugüne değin seçildiği halde KHK’lı oldukları gerekçesiyle 6 belediye eş başkanına mazbataları verilmemiştir. Yine KHK’lı oldukları gerekçesiyle 51 Belediye Meclis üyesi ve 4 İl Genel Meclis Üyesi olmak üzere seçilmiş 55 kişiye mazbataları verilmemiştir” diye belirtilen açıklamada, şöyle devam edildi:

‘GASP POLİTİKASI ÜST AŞAMAYA TAŞINDI’

“Yine halkın büyük çoğunluğunun oylarıyla seçilerek, mazbatalarını alarak göreve başlayan 3 büyükşehir, 5 il,  33 ilçe ve 8 belde olmak üzere toplam 49 belediyenin belediye eş başkanları çeşitli suçlamalarla görevden alınıp yerlerine kayyım atanmıştır. Bu süreçte 24’ü resmi seçilen olmak üzere toplam 31 belediye eş başkanı tutuklanmıştır. Yine 86 belediye Meclis Üyesi görevden alınmıştır. Dikkat çekici olan bir konu da, halkın iradesi ile seçilen kadın seçilmişlerin eş başkanlık vb. gerekçelerle suçlanmaları ve görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasıdır.”
İHD, kayyum gasplarının bir üst üst aşamaya taşınarak, parti kapatma davasının açılması ile zirve noktasına ulaştığına da dikkat çekti.

EN SON EKLENENLER