Afgan kadınları Taliban ile yalnız bırakma

İzmir , Van ve  Adana da  bir araya gelen kadınlar,  uluslararası topluma “Afgan kadınları Taliban ile yalnız bırakmama” çağrısı yaptı.

Van Kadın Platformu, Afganistan’da Taliban’ın yönetimini ele geçirmesinin ardından ülkedeki kadın ve kız çocuklarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Taliban’ın yönetiminde kadınları zor günlerin beklediği belirtilen açıklamada,“Taliban’ın kendi şeriat kanunları altında idam, sokak ortasında kırbaçlanma gibi insanlık dışı uygulamaları ile Afgan kadınları açısından karanlık günlere geri dönüleceği kaygısı taşıyor ve çok sayıda kadının yaşamının tehlike altında olduğunu biliyoruz. Şengal’de, Kobanê’de olduğu gibi Suriye iç savaşında en çok zararı kadın ve çocukların gördüğü, cinsiyete dayalı şiddetin bir savaş silahı olarak kullanıldığını biliyoruz” denildi.
Kadın kazanımlarının tehlikede olduğunun işaret edildiği açıklamada, “Afganistan’ın Takhar vilayetinde bir kadının burka giymediği için Taliban militanları tarafından katledildiğine ilişkin basına yansıyan görüntüler de endişelerimizi arttırmıştır” diye belirtildi.
ULUSLARARASI TOPLUMA ÇAĞRI
Özellikle Afganistan’daki kadınları ve kız çocuklarını etkileyecek bir insani krize göz yumulmaması gerektiğinin vurgulandığı açıklamada, “Van Kadın Platformu olarak, Birleşmiş Milletler Kadınlar Kalkınma Fonu’nun (UNİFEM) Çalışmaları, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin Kararları ve CEDAW uyarınca uluslararası toplumu Afgan kadınları Taliban ile yalnız bırakmamaya çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.
ADANA

Adana Kadın Platformu, İnönü Parkı’nda yaptıkları basın açıklaması ile Afganistan’da Taliban’ın yönetimini ele geçirmesinin ardından kadınların durumuna dikkat çekip, kadınlara destek verdi. Platformu adına konuşan Avukat Sevil Aracı Bek, “Adana’dan Kabil’e kadın dayanışmasını büyütüyor, sesimizi Afganistanlı kız kardeşlerimizin sesine katıyoruz. Afganistan halkı yalnız değildir. Tüm kadınları uluslararası dayanışmaya, Afganistanlı kadınların çığlığına ortak olmaya çağırıyoruz. Yaşasın sınırları aşan kadın dayanışması” dedi.

‘CAN GÜVENLİKLERİ YOK’

Kadınların ve çocukların Afganistan’da can güvenliğinin olmadığını belirten Bek, Taliban’ın başörtüsü takma ve yanında erkek olmadan dışarı çıkmamayı dayattığı kadınları zorla eve kapatmaya çalıştığını söyledi. Bu barbarlığın sorumlusunun emperyalist çıkarları doğrultusunda yıllarca ülkeyi işgal altında tutan ABD olduğunu dile getiren Bek, “Emperyalist çıkarlar uğruna Taliban’a para, silah, eğitim desteği veren devletler bu katliamın sorumlusudur. Afganistan’da istikrarın sağlanması gibi bahanelerle cihatçı terör örgütünü meşru gösterenler de suç ortağıdır. Ülkemizde de dinci gericiliği yükselten AKP-MHP iktidarı Taliban’ı meşru gösteren açıklamalarla emperyalist suç ortaklığına devam etmektedir. Benzer zihniyetin ürünü olan bu açıklamalar dünyanın en büyük terör örgütü olan erkekliğin ittifakıdır. Afganistan’daki Taliban terör örgütünün yönetiminin devletler tarafından tanınması kabul edilemez. Türkiye, derhal Afganistan’daki askerlerini geri çağırmalı, savaş kışkırtıcı, yayılmacı emellerinden vazgeçmeli ve NATO’dan çıkmalıdır. Afganistan’dan ülkemize göç eden kadın ve LGBTİ+lar için İstanbul Sözleşmesi’nin gerekleri yerine getirilmelidir” diye konuştu.

İZMİR

Kadınlar Birlikte Güçlü, Taliban’ın Afganistan yönetimini ele geçirmesine karşı kadınlarla dayanışmak amacıyla Karşıyaka İskele Meydanı’nda basın açıklaması yaptı. Açıklama öncesi kadınlar siyah çarşafları giyerek, Afganistan kadınlarının yaşadığı zulme dikkati çekti. Açıklamada, “Afganistanlı kadınlar yalnız değildir” pankartı açılırken, sık sık “Jin, Jiyan, Azadî” ve “Dünya yerinde oynar kadınlar özgür olsa” sloganları atıldı. Taliban’ın işgali zılgıtlarla protesto edildi.

Açıklamada, Taliban’ın yıllardır kadınlar üzerinde uyguladığı çağ dışı yaptırımların kabul edilemez olduğuna vurgu yapan kadınlar, tehlike altında olan 20 yıllık kazanımların korunması gerektiğini belirtti.

Açıklamada Birleşmiş Milletler’in 2015’te Afganistanlı kadınların durumuna ilişkin yayımlanan raporu da okundu. Raporda şunlar yer aldı: “Ülkede yaşayan kadınların yüzde 90’ının en az bir tür aile için şiddete, yüzde 17’sinin cinsel şiddete, yüzde 52’sinin de fiziksel şiddete maruz kaldığını ortaya koydu. Afgan hükümetinin 2014’te yayımlanan verileri de, intihar vakalarının yüzde 80’inin kadınların teşebbüsüyle gerçekleştiğini gösteriyor. Afganistan, kadın intiharlarının erkeklerinkine oranla daha yüksek olduğu çok az ülkeden biri.”

‘ERİL ZİHNİYET ÇÖP SEPETİNE’

Erkek egemen zihniyetin nasıl işlediğini ve kime hizmet ettiğini çok iyi bildiklerini dile getiren kadınlar, “Değişen tek şey mekan ve zaman. Peşinizdeyiz, eril zihniyetinizi tarihin çöp sepetine gömmeye kararlıyız. Dünyanın neresinde olursa olsun kız kardeşlerimize de çocuklara da insanlık değerlerine de doğamıza da daima sahip çıkacak, tüm çirkinliklere karşı güzellikleri ortaya çıkaracağız. Tüm zalimliklere karşı dayanışma içinde olacağız, seslerimizi birleştireceğiz. Birlikte güçlüyüz. Afganistanlı kadınlar yalnız değildir” ifadeleri kullanıldı.

alevinet12/İzmir

EN SON EKLENENLER