Hüseyin Mat, Erdoğan’ın iddialarına karşı Almanya Federal Parlamentosu’nun soru önergesi cevabını kamuoyu ile paylaştı

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Avrupa Alevi örgütlenmesini hedef alarak, Almanya hükümetinin 30 milyon euro verdiğini iddia etmişti. Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK) Eşit Başkanı Hüseyin Mat, Almanya Federal Parlamentosu’na verdikleri soru önergesinin cevabını kamuoyu ile paylaştı.

Dün (13 Ocak) Yol TV’de katıldığı Şimdi Konuşma Zamanı programında Erdoğan’ın iddialarını belgelerle yalanlayan Mat, bugün ise Almanya İçişleri Bakanlığı’nın soru önergelerine verdiği cevabı sosyal medya hesaplarından paylaştı. Mat, “Kurumumuza yönetilen bu iftirayı yargıya da taşıdık. Her alanda ne iftiraya ne de yalana asla pabuç bırakmayacağız.” dedi.

Mat’ın açıkladığı belgelere göre 2014 yılından

NE OLMUŞTU?

Erdoğan’ın Siirt’teki programında söz alan Cem Vakfı kurucu üyelerinden ve bir dönem MHP’de görev alan Ercan Güvenç, İçişleri Bakanlığı’nın cemevleri üzerinden yürüttüğü çalışmaların Aleviler tarafından sıcak karşılandığını iddia etmişti.

Güvenç’in sözleri üzerine konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan da Avrupa Alevi örgütlenmesini hedef alarak, “Almanya’da da özellikle Alevilikten öte Alisiz Alevilikle adeta yeni bir din ihdası öne sürülüyor. Ve Cumhuriyet Halk Partisi orada o işi yürüteni de burada aday yapmak da istedi. Bunların da zaten kimler olduğunu bilirsiniz. Ve ciddi de onlara para desteği veriyorlar. Bundan 2 yıl öncesi rakamla 30 milyon euro bunlara parasal destekleri de olmuştu” ifadelerini kullanmıştı..

EN SON EKLENENLER