HDP’li Kaya: Emevici erkek gelenek kız çocuklarını kullanıyor

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu’nun Meletî’de düzenlediği ‘İslam’da emek barış ve adalet’ panelinde söz alan HDP’li Hüda Kaya, ‘Emevici, cinsiyetçi ve erkek gelenek, 6 yaşındaki kız çocuğunu kullanabiliyor’ dedi

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Halklar ve İnançlar Komisyonu, Meletî’nin (Malatya) Çirmik (Yeşilyurt) ilçesinde “İslam’da emek barış ve adalet” konulu panel düzenledi.

İslam Masası tarafından gerçekleşen panele, HDP milletvekilleri Hüda Kaya ve Ömer Faruk Gergerlioğlu ile Komisyon üyesi Diba Keskin ve Emin Ay konuşmacı olarak katıldı.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), İnsan Hakları Derneği (İHD), Malatya Çevre Platformu, Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) temsilcileri ile yüzlerce kişi paneli izledi.

Erkekler üzerinden tanımlanan bir toplum var

Halklar ve İnançlar Komisyonu İslam Masası Eşsözcüsü Diba Keskin, çalışmaları hakkında bilgi vererek, “Kimsenin kimseye zorbalık yapmadan özgürce inancını yaşamasını istiyor ve onun mücadelesini veriyoruz” dedi.

“Bağnaz dindarların” kadınları kapalı duvarlar arasına kapattığını belirten Keskin, kadınların fikirleriyle toplumsal ve kamusal alanda olması gerektiğini vurguladı. Keskin, “Toplumu tarif ettiğimizde sadece erkekler üzerinden tanımlanmasına karşıyız” dedi.

Din istismarı var

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da, “Adaletsizlikten dolayı dibe vuran bir ülkeyiz. Sadece cebine dokunulduğu zaman ‘vah vah’ diyenlere hatırlatmak lazım. Siz adaletsizliğe göz yumarsanız bu işin sonu pisliktir. Allah, zulmü, baskıyı ve tahakkümü reddeder. Zulümkarlık, muhafazakârlık adı altında pazarlanıyor. Herkesin buna karşı durması gerekiyor” dedi.

HDP Halklar ve İnançlar Komisyonu İslam Masası Eşsözcüsü Emin Ay ise, emek, adalet ve barışı esas aldıklarını söyledi.

HDP İstanbul Milletvekili Hüda Kaya da “İnsanlığın ortak değerlerine karşı savaş açmışlar. Tüm kötülükleri kurnazlıkla gizlemeye çalışıyorlar. Ebetteki barışa düşmanlık ve kötülük son 20 yılda ortaya çıkmadı. Ama binlerce yılın getirdiği bir kötülük yapma anlayışı var. Din istismarı var. İşine geldiği zaman din, vatan ve bayrak kamuflajına sığınarak kötülüklerini gizliyorlar. Sarayların ışıkları yansın diye garibanların çocuklarını cepheye süren zihniyetler, dün aynıydı bugün de aynıdır” ifadelerini kullandı.

Erkek gelenek devam ediyor

İsmailağa Cemaatine bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucularından birinin 6 yaşındaki kızını 29 yaşındaki bir erkekle “evlendirmesine” tepki gösteren Kaya, “6 yaşındaki kız çocuklarının nikahlanması sorunu AKP ile ortaya çıkmadı ama bu zihniyetleri desteklemesiyle bunların daha görünür olmasını sağladı. Emevici, cinsiyetçi ve erkek gelenek, 6 yaşındaki kız çocuğunu kullanabiliyor. Sadece 6 yaşından itibaren değil, kız çocukları doğduğundan itibaren kullanılabilir diyen sapkın erkekçi zihniyet var. Dün olduğu gibi bugün de gelenekler İslamlaştırılmış. Toplumların kendi içindeki gelenekler dinselleştirip kadınları uyutmaya, toplumları köleleştirmeye çalışıyorlar” dedi.

Panel, soru-cevap bölümüyle son buldu.

MELETÎ

 

 

 

#HDPli #Kaya #Emevici #erkek #gelenek #kız #çocuklarını #kullanıyor

EN SON EKLENENLER