Kılıçdaroğlu: İmamoğluna verilen ceza adaylık sürecini etkilemez

Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’na verilen siyasi yasak cezasını değerlendirerek Cumhurbaşkanlığı aday sürecine cezanın etki yapmayacağını söyledi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu hakkında siyasi yasak ve hapis cezası verilmesini “milli iradeye darbe” olarak değerlendirdi.

Kılıçdaroğlu, “Bu davanın bu şekilde sonuçlanacağını tahmin etmiyorduk. Niçin? Yargıcın tutanaklara geçen; ‘Bu ifade Soylu’ya söylenmiştir’ diye bir ifadesi var” diye konuştu.

İmamoğlu’nun duruşmaya çıkacağı gün Almanya’ya gitmesi üzerine gelen eleştirilere de yanıt veren CHP lideri, bu gezilerin önceden ayarlanmış belli bir program çerçevesinde gerçekleştirildiğine vurgu yaparak, “Hangi saatte kiminle görüşeceğiniz bellidir. Biz de Almanya’ya bu çerçevede gittik. İngiltere’den sonra vizyon toplantımızı yaptık. Onun bir üçüncü ayağı Almanya vardı. Çünkü Almanya hem bilgiyi hem teknolojiyi bir arada büyüten bir devlet. Ve biz buraya gitmek zorundaydık” açıklamasını yaptı.

CHP lideri Kılılçdaroğlu, Halk TV’den İsmail Küçükkaya’nın “İmamoğlu’ne verilen ceza Cumhurbaşkanlığı adaylık sürecine etki yapar mı” sorusuna da cevap verdi.

Kılıçdaroğlu’na göre verilen ceza sürece bir etki yapmayacak.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Onlar hukuk dışı yola saparak, yargıçların güçlerini arkalarına alarak bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Biz de halkın gücünü halkın iradesini kazanmak istiyoruz. Eğer bu ülkede adalet varsa istinaftan bir şekliyle dönecekti. Gerçekten ülkede adaletin zerreciği kalmışsa bunun istinaftan dönmesi lazım. Aşağıdaki yargıç bu kararı verdi. Bunun aşamaları var. Elini vicdanına koyan bir yargıç 16 milyonun seçtiği bir belediye başkanının bir ifadesi dolayısıyla, siz alıyorsunuz bunu hem mahkûmiyet hem de siyasi yasaklı hale getiriyorsunuz. Bunun kabul edilebilir tarafı var mı? Yok tabii. Vicdan sahibi olan herkes karşı çıkar. Bu işin sağı solu yok.”

Karar istinafta onanırsa CHP ne yapacak?

“(Karar istinafta onanırsa ve İmamoğlu’nun yerine AKP’li bir isim gelirse ne yapacaksınız?)Ben kararın onanacağına dair bir düşünceye sahip değilim. Bu ülkenin namuslu hâkimleri var. Bu adaletsizliğe dur diyeceklerdir.”

‘Partili hakimler’

“Seyyar mahkemeler ve seyyar hâkimler var. Bakıyor bir dava düzgün namuslu bir yargıca düşmüş, istedikleri gibi bir karar çıkmayacak o hakimi değiştiriyorlar, seyyar hakime kararı sen vereceksin diyorlar. Bunun bir kısmını cumhurbaşkanının avukatları yapıyor bir kısmı doğrudan doğruya Erdoğan’ın talimatıyla oluyor. Biz bütün bunları biliyoruz. O yargıçları da biliyoruz. Kim olduklarını da gayet iyi biliyoruz.”

Milli iradeye darbe

“Bir hakim veya bir savcı seçime girmek isteyebilir. Kendi yaslarında özel bir hüküm var seçimi kazanırsa zaten milletvekili oluyor kazanamazsa geri dönemiyor. Bu maddeye rağmen bir grup hakim ve savcı aldılar. Orada üyelik yapmış insanları getirdiler hakim koltuğuna oturttular. Kimin itiraz etmesi lazım HSK ve Adalet Bakanlığı ‘bu olmaz’ demesi lazım. Niçin? HSK’nun da bağımsız iradesi yok. Oraya da kendi istedikleri yargıçları atadılar bugün Erdoğan ne dese altına koşulsuz imza atarlar. Bütün bunlara rağmen kilit noktalarda bunlar var ama onların altında erdem sahibi bir adalet ordusu da var. Biz onları da gayet iyi biliyoruz. Bu kararlardan acaba sadece ve sadece bir iki kişi mi üzüntü duyuyor? Hayır efendim adalet camiası bundan üzüntü duyuyor. Milli iradeye darbe. 16 milyon İstanbullunun oyunu yok sayıyorsunuz. Bu davanın bu şekilde sonuçlanacağını tahmin etmiyorduk.”

İsmail Küçükkaya’nın “İmamoğlu davası süreci adaylık belirleme takvimini etkiler mi?” sorusuna ise Kılıçdaroğlu şöyle yanıt verdi:

“Hayır etkilemez. Biz öteden beri attığımız her adımı belli bir kararlılıkla ve bilgi birikimi şeklinde ilerlediğini biliyoruz. Acele etmiyoruz kararlılıkla ve altı liderin ortak iradesiyle bir metin oryaya çıkarmaya çalışıyoruz. Altı liderin altında çok güçlü kadrolar var.”

İSTANBUL

#Kılıçdaroğlu #İmamoğluna #verilen #ceza #adaylık #sürecini #etkilemez

EN SON EKLENENLER