Sebahat Tuncel’in kardeşi Erdal Tuncel’in tahliyesi 4’üncü kez engellendi

Tutuklu Kürt siyasetçi Sebahat Tuncel’in kardeşi Erdal Tuncel, 1 yıldır cezasını tamamlamasına rağmen tahliye edilmiyor. Baba Fahrettin Tuncel, ‘Ümit kırmaya’ çalışıyorlar diyerek kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı

Tutuklu Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel’in kardeşi Erdal Tuncel (42), hakkında verilen 13 buçuk yıl hapis cezasının infazını tamamlamasına rağmen Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun verdiği raporlar gerekçe gösterilerek tahliye edilmiyor.

Bolu F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Tuncel, hakkındaki kesinleşmiş hapis cezasının infazını 16 Mart’ta tamamladı. Ancak Tuncel’in tahliyesi Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu’nun düzenlediği “arkadaşlarından ayrılmadığı, suyu ve elektriği fazla kullandığı” gerekçeli raporu nedeniyle engellendi.

İnfazı 3 kez, 3’er ay ertelenen ve 14 Aralık’ta 4’üncü defa tutukluluğu incelenen Tuncel, yine aynı gerekçelerle tahliye edilmedi.

‘Kızım Meclis TV’ye bağlanmak için dilekçe verdi’

Erdal Tuncel’in tahliye edilmemesini değerlendiren babası Fahrettin Tuncel, 14 Aralık’ta büyük bir heyecanla önce Ankara Sincan Kapalı Cezaevi’nde bulunan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) eski Eş Genel Başkanı olan kızı Sebahat Tuncel’i ziyaret ettiğini anlattı.

Kızının siyasetçi olduğunu hatırlatan baba Tuncel, kızının cezaevinde Meclis TV’ye bile ulaşamadığını aktardığını ifade etti. Tuncel’in Meclis TV yayınına ulaşmak için 41 defa ayrı ayrı dilekçe vermesine rağmen hala yayının verilmediğini anlatan baba Tuncel, cezaevlerinde özellikle siyasi tutuklulara karşı hak ihlallerinin fazla olduğunu anlattı.

4. kez tahliyesi engellendi

Sebahat Tuncel’in görüşmesinden sonra büyük bir heyecanla Bolu Cezaevi’ne gittiğini dile getiren baba Tuncel, “Heyecanla cezaevi önüne gittim, Erdal’ı almak için. Erdal’ın cezası bitmişti ama 3 defa Cezaevi İdare ve Gözlem Kurulu tarafından tahliyesi her seferinde 3’er ay erteleniyordu. Bu 4’üncü değerlendirme olacaktı. Bu dördüncü olduğu için mutlaka bırakılır diye bekliyorduk. Cezaevinin kapısında uzun süre bekledik önce, bir bilgi alamadık. İki tahliye var dediler. Bizde gece saat 20:00-21:00’a kadar orda bekledik. En azından tahliye olanlardan Erdal’ın durumunu sormayı düşünüyorduk. Bir ihtimal belki Erdal’da tahliye olur diye de bekledik. Ama saatler ilerledi, kimse bırakılmadı. Fakat cezaevine gittiğim zaman tahliyesinin yine önceki gerekçelerle ertelendiğini söylediler” dedi.

İki tutuklu daha tahliye edilmedi

Ertesi gün oğlu Erdal ile görüşme gerçekleştirdiğini aktaran baba Tuncel, “Onunla konuştuğumuz zaman onunda gelişmelerden haberi olmadığını öğrendik. Erdal da umutla tahliye olmayı bekliyordu. Erdal’ın yanında Osman Aslan ve Seyfettin Bahar adında iki tutuklunun da aynı gün tahliye olması bekleniyordu ama onları da tahliye etmediler” diye konuştu.

Yaşananları “ümit kırma” olarak değerlendiren baba Tuncel, cezaevlerinin “Hitler kamplarına” dönüştüğünü dile getirdi. Baba Tuncel, “Bunun önüne geçilmesi lazım. Güçlü bir kamuoyunun oluşması gerekiyor. İnfaz yasası özellikle Kürtlere karşı çıkarılmış bir yasadır. Bu ayrımcılıktır. Bu uygulamalardan vazgeçilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Haber: Ömer Akın – MA

#Sebahat #Tuncelin #kardeşi #Erdal #Tuncelin #tahliyesi #4üncü #kez #engellendi

EN SON EKLENENLER