Peru’da hükümet karşıtı eylemlerde ölü sayısı 47’ye çıktı

Peru’da Boluarte’nin istifa etmesini ve erken seçime gidilmesini talep eden protestocular ile polis arasında yaşanan çatışmalar sürüyor, ölü sayısı 47’ye yükseldi

Peru’da Cumhurbaşkanı Dina Boluarte’nin istifa etmesini ve erken seçime gidilmesini talep eden protestocular ile polis arasında yaşanan çatışmalarda ölü sayısı 47’ye yükseldi.

Başbakan Alberto Otarola, yaptığı açıklamada, protestoların merkezine dönüşen ülkenin güneyindeki Puno kentinde 3 günlüğüne gece sokağa çıkma yasağı ilan ettiklerini belirtti.

3 günlük yas ilan edildi

Hükümet karşıtı gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı ise 47’ye ulaştı. Çatışmaların yaşandığı ve 73 göstericinin de yaralandığı belirtildi. Karayolu Kargo ve Mal Taşımacılığı Müfettişliği, ülke genelinde 53 otoyolun barikatlarla kapatıldığını ve bu nedenle tedarik zincirinin durma noktasına geldiğini duyurdu. Öte yandan Puno kenti hükümeti, Juliaca şehrinde ölümler nedeniyle kentte 3 günlük yas ilan edildiğini açıkladı.

Çatışmalarda Ulusal Gümrük Müfettişliği karargahı, Kamu Bakanlığı ve Halk Hareketi Partisi Kongre üyesi Jorge Flores’in evi de ateşe verildi.

DIŞ HABERLER

#Peruda #hükümet #karşıtı #eylemlerde #ölü #sayısı #47ye #çıktı

EN SON EKLENENLER