Eşini katleden erkeğe ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası

Amed’de evli olduğu Süreyya Büyük’ü katleden Mehmet Büyük’e ‘eşini kasten öldürmekten ağırlaştırılmış müebbet, 2 kişiyi de yaralamaktan 26 yıl hapis cezası verildi

Amed’in merkez Yenişehir ilçesinde 28 Ocak 2021’de eşi Süreyya Büyük’ü katleden, Süreyya’nın kardeşi Fatma Sever’i ile başka bir kişiyi olay sırasında yaralayan Mehmet Büyük’ün yargılandığı davada karar çıktı. Diyarbakır 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında, sanık Mehmet Büyük, avukatı ile katledilen Süreyya Büyük’ün çocukları ve avukatları hazır bulundu.

Katledilen Süreyya Büyük’ün çocuklarının avukatı Yusuf Çakas, sanığın akıl ve ruh sağlığının yerinde olduğuna dair alınan rapora işaret ederek, “Uygulanan siyasetin sonucu olarak; sanık katlettiği kadını ve kadının ailesine dair bir ‘namus’ değerlendirmesi yapmıştı. Bu değerlendirme ben ve müvekkilim açısından kabul edeceğimiz bir durum değildir. En aksi durumda bile sanığın iddialarının tamamı bilimsel raporlarıyla aksi bir şekilde ispat edildi. Yani sanığın iftira attığı ortaya çıktı. Olayı biraz daha net görmek gerekiyor. Baskı altında bir kadın var. 20 yıldır ailesiyle görüşemeyen ve ailesi ile görüşmek adına gizli saklı telefon kullanan bir kadından bahsediyoruz. Eziyet çektirilerek canice bir cinayetin işlendiği açıkça ortadadır. Sanık ‘korkutmak amacıyla ateş ettim’ dese de birden fazla kez ateş etmiştir. Bizim buradan beklentimiz gerçekten verilecek en ağır ceza ile kadına yönelik bundan sonra her türlü şiddetin en azından mahkemelerce kayıtsız kalınmamasıdır” diye konuştu.

Sanık Mehmet Büyük ise, duruşmada savunmasını mahkemeye yazılı olarak sundu. Sanığın avukatı ise, sanığın cinayeti “ağır tahrik” altında işlediğini iddia etti.

Ağırlaştırılmış müebbet hapis

Yapılan savunmanın ardından mahkeme, Mehmet Büyük’ü Süreyya Büyük’ü “kasten öldürmek”ten ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme, olay sırasında sanığı Fatma Sever’i “kasten öldürmeye teşebbüs”ten 15 yıl, yeğeni Ebubekir Büyük’ü “kasten öldürmeye teşebbüs”ten 11 yıl hapis cezası verdi. Verilen cezada indirime gitmeyen mahkeme, sanığın tutukluluk halinin devamına karar verdi.

HABER MERKEZİ

#Eşini #katleden #erkeğe #ağırlaştırılmış #müebbet #hapis #cezası

EN SON EKLENENLER