Emniyet kameralar çalışmıyor demişti: Bilirkişi emniyeti yalanladı

Adana’da Murat Daşkan adlı yurttaşın ölümüne dair açılan davada, emniyetin ‘çalışmıyor’ iddiasında bulunduğu zırhlı araç kamerasında herhangi bir arıza bulunmadığı ortaya çıktı

Adana’nın Seyhan ilçesine bağlı Dağlıoğlu Mahallesi’nde, 1 Şubat 2016 tarihinde toplumsal bir gösteri sırasında vurulan Murat Daşkan’ın ölümüne dair polis B.O. hakkında “olası kastla insan öldürme” suçlamasıyla açılan davanın yargılaması sürüyor.

MA’dan Hamdullah Yağız Kesen’in haberine göre Daşkan’ın yargılamasında zırhlı araca ait kameranın görüntüleri mahkeme tarafından emniyetten istendi. Ancak emniyetin ‘kameralar bozuk’ dedi. Daha sonra mahkemeye sunulan bilirkişi raporunda kameranın çalıştığı ortaya çıktı.

Beraat kararı bozuldu

Daşkan’ın ölümüne dair başlatılan soruşturma, 2020 tarihinde tamamlanarak, polis memuru B.O. hakkında “olası kastla insan öldürme” suçundan iddianame hazırlandı. İddianamenin kabul edilmesi sonrası Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde başlayan davanın 6 Ekim 2020’de görülen karar duruşmasında, “sanığın üzerine atılı suçlamaya dair yeterli somut delil bulunmadığı” ileri sürülerek beraat kararı verildi.

Daşkan’ın avukatı İlhan Öngör, beraat kararını Adana Bölge Adliye Mahkemesi’nde taşıdı. 13’üncü Ceza Dairesi, yerel mahkemenin “eksik delil incelemesi” yaptığına hükmederek, beraat kararını bozdu.

Kameralar incelenmedi

Kararda, sanık polisin içerisinde yer aldığı zırhlı araca ait kamera sistemine dair yeterli inceleme yapılmadığına işaret etti. Kararda, Jandarma Kriminal Daire Başkanlığı’nın 2 Kasım 2016 tarihli uzmanlık raporundaki “incelemeye gönderilen cihazın bağlantı kabloları olmadığından çalıştırılmadığı” iddiasına yer verilerek, olayın yaşandığı güne ait görüntülere herhangi bir müdahale yapılıp yapılmadığı konularında ise bir inceleme yapılmadığı vurgulandı.

Karar sonrası inceleme

Karar sonrası Adana 1’inci Ağır Ceza Mahkemesi’nde polis B.O.’nun yeniden yargılamasına başlandı. Davanın 4’üncü duruşması 27 Aralık 2022’de görüldü. Duruşmada, Daşkan’ın öldürüldüğü gün olay yerinde bulunan 01 A 0559 plakalı zırhlı aracın kamera görüntülerine dair istenen bilirkişi raporu dosyaya konuldu.

Kameranın çalıştığı ortaya çıktı

Raporda, emniyetin iddiasının aksine, kayıt cihazında herhangi bir arıza bulunmadığı belirtildi. Raporda, “(…) söz konusu kayıt cihazında 17/03/2016 tarihine kadar herhangi bir arıza bulunmayıp çalışır vaziyette olduğu, kayıt altına alındığı tespit edildiğinin bildirildiği (…)” denildi.

Savcı, bilirkişi raporuna rağmen sanık polis hakkında beraat talebinde bulundu. Savcı mütaalasında, “Sanık B.O. hakkında olası kastla insan öldürme suçundan kamu davası açılmış ise de sanığın söz konusu suçu işlediğine dair mahkumiyetine yeterli, her türlü şüpheden uzak, kesin ve somut deliller bulunmamakla beraatine” talebinde bulundu.

Savcı, bilirkişi raporunun soruşturma bürosuna gönderilmesini istedi. Mahkeme, mütalaaya karşı savunma yapılması için duruşmayı 2 Şubat’a erteledi.

Deliller göz önünde bulundurulsun

Bilirkişi raporu ve mütalaaya değerlendiren Av. İlhan Öngör, mütaalada delillerin göz önünde bulundurulmadığını ifade etti. Av. Öngör, “Olayı gerçekleştirdiği iddia edilen fail polis veya polisler ile soruşturmayı yürüten polisler aynı birimde çalışan polislerdir. Üstelik soruşturmayı yürüten savcılık ise, yine özel yetkili terör olaylarını soruşturan savcıdır. Olaya tanıklık ettiği iddia edilen polislerin ifadesini yine aynı birimdeki çalışma arkadaşları almışlardır” dedi.

Suç ilendi

Öngör, emniyetin “kameralar bozuk” iddiasına işaret ederek, “Gelen bilirkişi raporunda olay tarihinde kameranın çalıştığı ve sağlam olduğu ortaya çıkmıştır. Bu gerçeklik karşısında tanıklar ve emniyet birimleri mahkemeyi yanıltıcı gerçek dışı beyanda bulunmuş ve yargı makamlarına yalan beyanda bulunmakla suç işlemişlerdir. Bu konuda yetkili kişiler ve tanıklar hakkında yalan beyanda bulunmak ve suç delillerini yok etmekten suç duyurusunda bulunulmasını talep ediyoruz” diye kaydetti.

 

#Emniyet #kameralar #çalışmıyor #demişti #Bilirkişi #emniyeti #yalanladı

EN SON EKLENENLER