Tutuklu gazeteci Alagaş, Freedom House’un ‘siyasi tutuklular’ kampanyasında

Freedom House, dünya çapında ifade özgürlüğünü kullandığı için tutuklanan hak savunucularına yönelik ‘Siyasi Tutsaklara Özgürlük İnisiyatifi’ kampanyası başlatırken kampanyada tutuklu gazeteci Safiye Alağaş da yer aldı

Freedom House dünya çapında ifade özgürlüğünü kullandığı için tutuklanan yazarlar, siyasetçiler, gazeteciler ve demokratik bir yaşamı savunanlara ilişkin “Siyasi Tutsaklara Özgürlük İnisiyatifi” kampanyası başlattı. İnisiyatif, kampanya kapsamında cezaevinde tutulan veya başka bir şekilde özgürlüğünden yoksun bırakılan binlerce aktivistin vakalarını belgeleme, inceleme ve derhal serbest bırakılmalarına dair çalışma yürütecek.

İnisiyatif, hak savunucularının, iktidarlar ve rejimler üzerinde kurduğu baskının bir tehdit olarak görüldüğünü iktidarların üzerinde baskı oluşturan hak savunucuları ve demokrasi aktivistlerinin tutsak edilerek dünya genelinde susturulma çabasına girildiğine işaret etti.

Hak savunucuları devlet misillemesine maruz kalıyor

İnisiyatif, tutuklanan hak savunucularının çabalarının devletin misilleme olarak ağır suçlamalar da dahil olmak üzere çok sayıda sözde suçtan tutuklandıklarını ve ve hüküm giydiklerine dikkat çekti.

Gözaltına alındıktan sonra, sık sık işkence, zorla kaybetme ve tıbbi bakımın reddine maruz kalındığına değinilen açıklamada, “Pek çok demokrasi ve insan hakları savunucusu bu döngüye yakalanmış, özgürlüklerini tam olarak geri kazanamamışlardır. Bu tür kısıtlamaların ölçeğini ve kapsamını ve sayıların ardındaki hikayeleri haritalandırmak, failleri sorumlu tutmak ve hapsedilen tüm aktivistlerin koşulsuz olarak serbest bırakılmasını sağlamak için çok önemlidir” denildi.

Listede olan Alagaş: Esas hedefimiz özgürlüğümüzdür

Kampanya içerisinde 16 Haziran 2022’den beri Diyarbakır Kadın Kapalı Cezaevi’nde tutsak edilen JİNNEWS Haber Müdürü Safiye Alağaş da bulunuyor. Alagaş’ın biyografisinin yer verildiği bölümde Alagaş’ın yazdığı mektuba yer verildi. Cezaevi yönetiminin hukuk dışı uygulamalarına yer verilen bölümde Alagaş’ın şu sözlerine yer verildi: ‘Biz kadınlar sessiz sözler verdik, sözlerimizi haykırdık, birbirimizin gözlerinin içine baktık ve söz verdik: Toplumdaki yerimizi bulana kadar mücadeleden vazgeçmeyeceğiz. Özgürlüğümüzü elde edene kadar pes etmeyiz. Nihai ve esas hedefimiz özgürlüğümüzdür.

Kaynak: JinNews

 

#Tutuklu #gazeteci #Alagaş #Freedom #Houseun #siyasi #tutuklular #kampanyasında

EN SON EKLENENLER