İskenderun’da sitrik kil yüzeye çıktı

Mereş merkezli iki depremin etkilediği kentler arasında yer alan İskenderun’da onlarca bina yıkılarak büyük hasar oluştu. Sahildeki bazı binalarda yatmalar yaşanırken, sahil şeridinde zeminde ortaya çıkan kum dikkat çekti

Yurttaşların denizden geldiğini düşündüğü kumun aslında sitrik kil olduğu ve yeraltından yüzeye çıktığı öğrenildi. Zemin sıvılaşmasının yanı sıra kılcal damarlardan yüzeye fışkıran sitrik killer, pek çok yapıda çökmelere neden oldu. Sahil bandında yıllarca deniz doldurup inşaat faaliyetlerinin yürütüldüğünü belirten İskenderun Teknik Üniversitesi’nden akademisyen Sıtkı Alper Özdemir, deprem nedeniyle fay hatlarının hareketi sonucu kılcal kırıklardan yukarıya doğru sitrik kilin çıktığını ifade etti.

Şehir farklı zeminlere sahip

Özdemir, “Zemin kum diye tabir ediliyor ama sitrik kil malzemesi var. Bu da taşıma kapasitesi düşük olan zeminlerin bariz özelliğini içeriyor. Yüzeye doğru kılcal damarlardan bir sitrik kil fışkırması gerçekleşti. Taşıma gücü kapasitesi düşük bulunan ve İskenderun merkezi, Arsuz ve Karaağaç bölgesinde aynı sitrik kil fışkırdı. Kılcal damarlar da çatlakların gerçekleştiği bölgelerde bulunuyor. Bunlar aslında net özelliğini bize veriyor. Şehrin hiçbir noktasında aynı zemin şartlarında değiliz. Hem fay hatlarındaki son durumu hem de sıvılaşma riski açısından bu bölgeleri tek tek tespit ederek raporlamamız ve yapılaşmamızı buna uygun yapmamız gerekiyor” diye belirtti.

EKOLOJİ SERVİSİ

#İskenderunda #sitrik #kil #yüzeye #çıktı

EN SON EKLENENLER