Êlih Newroz’u 19 Mart’ta: Öfkenin umuda dönüştüğü alanlar olacak

Êlih Newroz Tertip Komitesi adına konuşan Narin Erol, kentte 19 Mart’ta yapılacak Newroz mitingi için, ‘Newroz meydanları öfkenin umuda dönüştüğü alanlar olacak’ dedi

Bu yıl depremde hayatını kaybedenlere adanan 2023 yılı Newrozu için hazırlıklar devam ediyor. Yarın başlayıp iki gün deprem bölgelerinde yaşamını yitirenlerin 40’ıncı gün anmaları için ara verilecek Newroz etkinlikleri 21’inde Amed’de yapılacak finalle son bulacak.

Êlih (Batman) Newroz Tertip Komitesi de, 19 Mart Pazar günü kutlanacak Newroz Bayramı’nın programına ilişkin açıklama yaptı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) İl Örgütü binasında yapılan toplantıda konuşan Tertip Komitesi üyesi Narin Erol, “Her sene olduğu gibi bu seneki Newroz da halklarımız için umudun müjdecisi, özgürlüğün ateşidir. Bununla birlikte 2023 Newrozu’nu farklı koşullarda karşılıyoruz” dedi.

‘Yaptıkları yanlarına kar kalmasın’

Deprem nedeniyle kentlerde ortaya çıkan yıkıma değinen Erol, “Kentlerimiz, köylerimiz, yaşam alanlarımız yıkıldı. On binlerce canımızı yitirdik. On binlerce yurttaşımız yaralandı. Acımız ve öfkemiz çok büyük. Bu yıl ki Newroz’u depremde hayatını kaybeden yurttaşlarımıza adıyoruz” diye belirtti. Yıkımın sorumlusunun AKP ve MHP iktidarı olduğunu vurgulayan Erol, “Depremden sonra halklarımızı kaderine terk eden, günlerce bir tane bile görevliyi gönderemeyen, yurttaşlarımızın enkaz altında donarak hayatını kaybetmesine neden olan bu zorba iktidardan hesap soracağız. Yaptıkları yanlarına asla kar kalmayacak” diye konuştu.

‘Hep birlikte mücadele edeceğiz’

2023 Newroz alanlarını mücadele alanlarına dönüştüreceklerini belirten Erol, “Amed’ten İstanbul’a, Aydın’dan Kars’a, İzmir’den Antalya’ya, Ankara’dan Hakkari’ye kadar her yerde bu iktidara meydan okuyacağız. Newroz meydanları öfkenin umuda dönüştüğü alanlar olacak. 2023 seçimlerinde emek, özgürlük ve demokrasi güçleri bu tekçi iktidarı yenecek. 2023 Newroz’u umudun adresine işaret edecek. Hep birlikte mücadele edeceğiz, hep birlikte kazanacağız” diye belirtti.

Saat 10:00’da başlayacak

Newroz, Êlih’te Pazaryeri Mahallesi’nde bulunan Newroz alanından saat 10.00’da başlayacak. Newroz’a HDP Kadın Meclisi Sözcüsü Ayşe Acar Başaran konuşmacı olarak katılacak, sanatçılar Nuray Balık ve Avazên Azad da sahne alacak.

ÊLIH

 

 

#Êlih #Newrozu #Martta #Öfkenin #umuda #dönüştüğü #alanlar #olacak

EN SON EKLENENLER