‘Jin jiyan azadî’ isyanı 7’nci ayında

16 Eylül’de molla rejimine karşı halk ayaklanmasına dönüşen ‘Jin jiyan azadî’ isyanı 6. ayı geride bırakarak 7’nci ayına girdi

İran ‘ahlak polisleri’ tarafından 13 Eylül’de katledilen Jîna Emînî için yapılan protestolar 16 Eylül’de molla rejimine karşı halk ayaklanmasına dönüştü. İsyan, rejimin tüm saldırılarına rağmen halen devam ediyor. Jîna Emînî’nin İran’da katledilmesinin ardından Rojhilat ve İran’da başlayan “Jin jiyan azadî” isyanı 6 ayı geride bıraktı. İran’da hükümetin tüm baskı, katliam ve saldırılarına rağmen halk özgürlük talebinden geri adım atmıyor.

Jîna’nın mezarı ziyaret edildi

İran ve Rojhilat’ta Perşembe gününün bir geleneği olarak kitlesel olarak mezarlıklar ziyaret edildi. Mezarlık ziyaretleri isyana dönüştü. Saqiz kentinde onlarca kişi Jina Emînî’nin mezarına giderek “Jin jiyan azadî” sloganını haykırdı. Sine kentinde de yüzlerce kişi çok sayıda güvenlik gücüne rağmen mezarlıklara giderek katledilenleri andı. Yine Kamyaran, Diwandere, Bokan, Mahabad, Kirmaşan ve bazı kentlerde anma törenleri düzenlendi.

 Halk sokakları bırakmıyor

İran genelinde ise Tahran, Kerec, Tebriz, Esfehan ve bazı kentlerde halk sokaklara çıkarak iktidar karşıtı sloganlar attı. İdam cezasına çarptırılan tutukların aileleri Urmiye’deki cezaevi önünde toplanarak eylem düzenledi.

15 günde 29 kişi idam edildi

İran İnsan Hakları Örgütü, Doğu Kürdistan ve İran’da Şubat ayının ilk 15 gününde 29 kişinin idam edildiğini bildirirken, yılbaşından bu yana idam edilenlerin sayısının 138 kişiye ulaştığını belirtti.

Kaynak: JınNews

#Jin #jiyan #azadî #isyanı #7nci #ayında

EN SON EKLENENLER