‘3. kez kontrol edilmiştir’ denilen enkazdan cenazeler çıktı!

Depremin üzerinden 40 gün geçmesine rağmen Semsûr’da enkazdan bir cenaze çıkarıldı. Binanın üzerinde yer alan ‘3’üncü kez kontrol edilmiştir’ ifadesi ise dikkatlerden kaçmıyor

Depremin yıktığı Semsûr’da iki gün önce enkaz altında çıkan araçta bir erkeğe ait cenaze bulundu. Cumhuriyet Mahallesi Müftülük Caddesi’ndeki binada yapılan enkaz kaldırma çalışmasında bulunan cenaze daha sonra aileye teslim edildi. Mahallede yaşayan yurttaşların iddiasına göre enkaz altında bir cenaze daha bulunurken, binanın üzerinde yer alan ‘3’üncü kez kontrol edilmiştir CBS (Cumhuriyet Başsavcılığı)’ ifadesi ise dikkatlerden kaçmıyor. İki çocuğun kayıp, onlarca cenazenin kimsesiz olduğu kentte enkaz kaldırma çalışması ise aralıksız devam ediyor.

3. kez kontrol edilmiştir

17 Mart günü Cumhuriyet Mahallesi’nde yıkılan bir binanın enkaz kaldırma çalışmasında bir erkek cenazesi çıkarıldı. Ailesinin bütün başvurularına rağmen yanıt alamadığı ve 40 gündür aranan Niyazi Bilgiç araç içerisinde yaşamını yitirmiş halde bulundu. Konuya dair ulaştığımız mahalle sakinleri binanın enkazında iki cenaze olduğunun defalarca söylenmesine rağmen binanın molozlarına ‘kontrol edilmiştir’ ifadesi yazılarak gidildiğini söyledi. Hala bir cenazenin bina enkazının altında kaldığını belirten yurttaşlar kaldırılmayan onlarca enkazın olduğunu ifade etti.

Şehir kimsesizler mezarlığına döndü

Ölü sayısının halen netleşmediği kentte sayıyı netleştirmek için toplanan muhtar, belediye ve valilik işin içinden çıkamayınca genel sayım kararı aldı. Aldığımız bilgilere göre aynı kişiyi iki defa öldü gösteren, yaşayan çok sayıda kişiyi ise ölü olarak gösteren yetkililer, deprem sırasında kentte kaç kişinin yaşamını yitirdiğine dair net bir sayıya ulaşamadı. Depremden sonra yaşamını yitirenler için kentte oluşturulan dört mezarlık doldu. Toplu definlerin yapıldığı mezarlıklara numara verilirken defnedilen çok sayıda kişinin kimlik bilgileri de netleşmedi. 30’a aşkın kişinin halen kimsesiz olduğu öğrenilirken savcılığın kimlik bilgileri için DNA eşleşmesi yaptığı, DNA’sı netleşmeyen kişilerin ise mezarlarının açıldığı öğrenildi.

Kayıp çocuklardan hâlâ haber yok

Kimsesiz cenazelerin yanı sıra kayıp cenazelerin de olduğu Semsûr’da iki çocuktan depremin ilk gününden bu yana haber alınamıyor. 12 yaşındaki Hiranur Tümsavaş ve 3,5 yaşındaki Furkan Alp Aslan depremin olduğu günün ardından enkazdan yaralı olarak çıkarılıp yoldan geçen beyaz bir araca bindirilerek hastaneye götürülüyor. Kendilerinden bir daha haber alınamayan çocukların nerede olduğu bilinmezken konuya dair görüştüğümüz aile üyeleri sormadık yer bırakmadıklarını ancak çocuklardan bir haber alamadıklarını ifade etti. Bütün ailesini kaybeden Hiranur için DNA verdiklerini belirten teyze Funda Öznacar, ‘Verdiğimiz DNA’nın kesin sonuç veremeyeceğini söylediler. Kızımızı bulmamız için şu an tek çözüm annesinin mezarını açıp DNA almamız’ sözlerini kullandı.

Çocuklar tarikat yurtlarında

Furkan Alp Aslan’ın babası Uğur Aslan ise depremin ilk gününde enkazdan yaralı çıkarılan ancak hastaneye götürüldüğü iddia edildikten sonra Furkan’dan bir daha haber alamadıklarını söyledi. Kentteki çocukların Menzil tarikatına götürüldüğü iddiaları üzerine de araştırma yaptığını ve Furkan’ın tarikatın çadırlarında da bulunmadığını belirten Uğur Aslan, “Orada aileleri ile birlikte çok sayıda çocuk var ancak oğlum orada değildi. Ondan hiç haber alamıyoruz. 40 gün geçti ancak hiçbir yerde yok” sözlerini kullandı.

Depremden sonra bu seferde asbest felaketi

Bütün bunların yanı sıra enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiği kentte birçok kamyon şehir merkezindeki dere yatağına molozları bırakıyor. Bir enkaz dağına dönüşen dere yatağına depremin 5’inci gününden itibaren enkaz döküldüğü belirtilirken, köylerde kaldırılan enkazların ise köy girişleri veya dağ eteklerine döküldüğü öğrenildi.

KAYNAK: NuJİNHA

#kez #kontrol #edilmiştir #denilen #enkazdan #cenazeler #çıktı

EN SON EKLENENLER