3 kentte eylem: Mehmet Emin Özkan’ı serbest bırakın

İstanbul, İzmir ve Ankara’da yapılan eylemlerle 84 yaşındaki ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın serbest bırakılmasını istendi

Hak savunucuları ve tutsak yakınları, İstanbul, İzmir ve Ankara’da Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Hapishanesi’nde tutulan 84 yaşındaki 27 yıllık ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın durumuna dikkat çekti ve durumu ağırlaşan Özkan’ın derhal serbest bırakılmasını istedi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul şubesi 574’üncü F oturmasını şube binası önünde gerçekleştirdi. İHD İzmir Şubesi Hapishaneler Komisyonu da 272’nci hafta eyleminde eski Sümerbank önünde bir araya geldi. Hasta Mahpuslara Özgürlük İnisiyatifi, 446’ncı hafta basın açıklamasını İHD Ankara şubesi önünde gerçekleştirdi.

Cezaevleri ölüm evlerine dönüştü

Üç kentte okunan ortak metinde, cezaevlerinin tutuklular için çekilmez hale gelen koşullarının depremle daha da ağırlaştığı kaydedildi. Hastalık ve yaşlılık gibi durumlarda bile özellikle politik tutsaklara dönük düşmanca tutumun sürdüğü dile getirilen açıklamada, bu nedenle cezaevlerinin ölüm evine dönüştüğü vurgulandı.

Özkan’ın hastalıkları sayıldı

Açıklamada Özkan’ın ileri derecede kalp, KOAH, tansiyon, troid, böbrek, Alzheimer ve demans hastası olduğu ve beyninde kist bulunduğu kaydedilen açıklamada, Özkan’ın ileri derecede kemik erimesi yaşadığı da belirtildi. Özkan’ın yürüyemediği, konuşamadığı, ileri derecede unutkanlık, görme ve duyma problemi yaşadığı ifade edilen açıklamada, yaşamını tek başına idame ettiremediğine de işaret edildi.

Hapishanede 5 kez kalp krizi geçiren Özkan’ın hastanelerin verdiği “hapishanede kalamaz” raporlarına rağmen ATK raporları gerekçesiyle tahliye edilmediği ifade edilen açıklamada, Özkan’ın hiçbir kişisel ihtiyacını gideremediğinin altı çizildi.

Oğlu Mayıs’ta tahliye olacak

Özkan’ın ailesiyle yapılan görüşmelerde, Özkan’la aynı koğuşta kalan oğlu Ahmet Özkan’ın babasının ihtiyaçlarını karşıladığı belirtilen açıklamada Ahmet Özkan’ın mayıs ayında tahliye olacağı söylendi. Özkan’ın son 2 aydır nedeni belirlenemeyen biçimde tansiyon düşüklüğü yaşadığı ifade edilen açıklamada, Özkan’ın hastane sevklerinin de kelepçeli yapıldığı ve gerekli sıklıkta gerçekleşmediği belirtildi.

Son günlerini ailesi ile geçirsin

Özkan’ın 21 Mart’ta gerçekleşmesi planlanan aile görüşmesine de acil olarak hastaneye kaldırıldığı için çıkamadığına dikkat çekilen açıklamada, ailesinin de Özkan’ın son günlerini yanlarında geçirmesini istediği vurgulandı.

HABER MERKEZİ

#kentte #eylem #Mehmet #Emin #Özkanı #serbest #bırakın

EN SON EKLENENLER