Botan- DER 1’inci Olağan Kongresini gerçekleştirdi

Botan- DER 1’inci Olağan Kongresi’nde yeni Eşbaşkanlar Beşire Aslan ile Ferhat Toprak oldu. Eşbaşkanlar Kürtçenin resmi dil olması için mücadele edeklerini belirtti

Sêrt’e 31 Ekim 2022’de açılışı gerçekleştirilen Botan Dil ve Kültür Araştırma Derneği’nin (Botan-DER) 1’inci Olağan Kongresi Gerçekleştirildi. Dernek binasına gerçekleştirilen kongreye görevden alınarak yerine kayyum atanan Sêrt Belediyesi Eşbaşkanı Berivan Helen Işık, Tevgera Jinên Azad (TJA), Barış Anneleri Meclisi, Arî Dil Araştırmaları ve Kültür Derneği (ARÎ-DER), HDP,DBP,Yeşil Sol İl Örgütleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Konuşan derneğin Eşbaşkanı Metin Kılıçaslan, Kürt dilinin eğitim dili ve resmi dil olmasının önemine değinerek, ailelerin dil konusunda daha da hassas olması çağrısında bulundu.

Çocuklar kendi anadilleri ile büyümeli

ARÎ-DER Eşbaşkanı Elif Kıvırcık ise Kürt dili üzerindeki baskılara dikkat çekerek, buna karşın yaşamın her alanını Kürtçeye çevirme çağrısında bulundu. Kürtçenin dünyanın neredeyse her yerinde konuşulan bir dil olduğunu kaydeden Kıvırcık, “Çok zengin bir dilimiz var, Lehçeleri ve konuşulduğu coğrafya itibarıyla milyonlara hitap ediyor. Milyonlar kişide bu dili konuşuyor. Bu dilin eğitim dili olması ve Kürt çocuklarının kendi anadilleri ile büyümesi acil bir hal almış durumda. Biran önce bunun sağlanması için adımlar atılmalı. Kürtçeye emek veren herkese buradan çok teşekkür ediyor. Buraya eğitim için gelecek kişilere başarılar diliyoruz” dedi.

‘Kürtçe resmi dil olsun’

Tek liste ile gidilen seçimde Beşire Aslan ile Ferhat Toprak eşbaşkan olarak seçildi. Burada konuşan Eşbaşkan Beşire Aslan, kentin yüzde 80’ninden fazlasının Kürt nüfusunu oluşturduğunu belirterek, Kürtçe eğitimin resmi dil olması için mücadele vereceklerini söyledi. Kent halkının derneğin hem yönetici hem de eşbaşkanları olduğunu kaydeden Aslan, Kürtçe etrafında kenetlenmeye çağırdı.

HABER MERKEZİ

#Botan #DER #1inci #Olağan #Kongresini #gerçekleştirdi

EN SON EKLENENLER