Enkazların molozları tarım arazisine dökülüyor

İskenderun’dan kaldırılan enkazlar, cezaevi önündeki tarım arazilerine ve ilçeye 13 kilometre uzaklıkta bulunan ekili alan ve seralara yakın yerlere dökülüyor

Mereş ( Maraş) merkezli 6 Şubat’ta yerle bir olan kentlerden olan Hatay’ın İskenderun ilçesinde depremlerde yıkılan bina enkazlarının kaldırılma çalışmaları devam ediyor. İlçe merkezindeki molozlar İskenderun M Tipi Kapalı Cezaevi, Belen ilçe girişi ve ilçeye 13 kilometre mesafedeki Bitişik Yaylası civarında araziye dökülürken, molozlar, tarım alanları ve yayla için risk barındırıyor.

Ekili alanlar bulunuyor

Mezopotamya Ajansı’nda (MA) Müjdat Can’ın haberine göre, günde onlarca kamyonun enkaz taşıdığı alanda, branda ve sulama işlemi yapılmıyor. “Adalet Bakanlığı’na bağlıdır. Girilmesi yasaktır” levhası ve Jandarma araçlarının bulunduğu alanda, ekili buğday ve seralar da bulunuyor.

Polisler nöbet tutuyor

Yine ilçe merkezindeki Meydan Mahallesi’ne dökülen ilk enkazların ilçe merkezinden kepçeler ile kaldırıldığı görülürken, enkaz kaldırmada çalışan operatör ve yetkililer, molozları Bitişik Yaylası’ndaki bir uçuruma döktüklerini söyledi. Yayla, 7 Mayıs 2021 tarihinde Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi, 6831 sayılı Orman Kanunu’nun 16’ncı maddesi gereğince orman vasfından çıkarılmıştı.

İlçe merkezindeki molozların taşındığı bir diğer nokta ise, İskenderun’a en yakın ilçe olan Belen ilçesi Sarımazi Mahallesi. Bu bölgede de polisler nöbet tutuyor.

HATAY

#Enkazların #molozları #tarım #arazisine #dökülüyor

EN SON EKLENENLER