300 kişinin öldüğü binaların müteahhiti kaçmak için hazırlık yapmış

300 kişinin öldüğü yapıların müteahhiti Yunus Kaya, tutuklanmadan kısa bir süre önce kaçmak çin hazırlık yapmış. Kaya’ya ait 85 aracın 4 gün içinde satıldığı ortaya çıktı

Mereş (Maraş) merkezli 6 Şubat’ta yaşanan depremlerin ardından iktidar sorumluluğu üstünden atamak için yıkımlardan sorumlu olanlar tek tek tutuklanırken, onlardan biri de Dîlok’un (Antep) Nurdağı ilçesinde yaptıkları bütün binaları yıkılan CCK Grup İnşaat’ın sahibi müteahhit Yunus Kaya.

300 kişi hayatını kaybetti

AKP’li Nurdağı Belediye Meclis üyesi ve İmar Komisyonu Başkanı da olan Kaya’ya ait firmanın yaptığı yapılarda yaklaşık 300 kişinin hayatını kaybettiği belirtilirken, firmanın faaliyetleri arasında inşaat, petrol, eğitim, taşımacılık ve araba satışının da mevcut olduğu öğrenildi.

Belediye başkanı tutuklanmıştı

Firmanın sahibi Kaya’nın, AKP’li Belediye Başkanı Ökkeş Kavak’ın kurduğu, ancak belediye başkanı olduktan sonra kardeşi Osman Kavak’a devrettiği Kavak İnşaat ile de ortak projeler yaptıkları da ortaya çıktı.

İlçede ortaya çıkan yıkımda büyük pay sahibi olan Kaya’nın Nurdağı Belediye Başkanı AKP’li Ökkeş Kavak, AKP Dîlok Milletvekili Şamil Tayyar ve MHP Dîlok Milletvekili Ali Muhittin Taşdoğan ile çekilmiş birçok fotoğrafı da rant ilişkilerini ortaya koyuyor.

MHP’linin aracı olduğu iddiası

Depremin hemen ardından yakınlarını kaybeden yurttaşlar Kaya’yı depremin ilk günlerinde MHP Milletvekili Muhittin Taşdoğan’ın aracında gördüğünü iddia ederken, Kaya, yurtdışına çıkmaya çalışırken Mersin’de 23 Şubat’ta gözaltına alınarak tutuklandı.

Kaya’nın yakalanmadan kısa bir süre önce Mersin’de servetinin bir kısmını kardeşi Yusuf Kaya’ya vekelate aracılığıyla devr ettiği ortaya çıktı. Yusuf Kaya’nın bu vekaletle depremin 8’inci gününden itibaren en az 85 adet otomobil, kamyonet ve pikap sattığına dair araç satış sözleşmeleri ortaya çıktı. Araçların Êlîh, Dîlok, Aksaray illerinde farklı kişi ve firmalara satıldığı belirtildi.

Haber: Ömer İbrahimoğlu / MA

#kişinin #öldüğü #binaların #müteahhiti #kaçmak #için #hazırlık #yapmış

EN SON EKLENENLER