Ambarlarda saklanan tütün enkaz altında kaldı: Fiyatlar ikiye katlandı

Semsûr’da yurttaşların en önemli geçim kaynağı olan tütüncülüğü de deprem vurdu. Tütünün kilosu yüzde yüz arttı

Depremden dolayı on binlerce insanın yaşamını yitirdiği Semsûr’da, yüzbinlerce insan sokakta kaldı. Halkın en temel geçim kaynağı olan tütün de yıkılan depoların, ambarların enkazı altında kaldı. Halkın enkazda kalan bir yıllık emeği, hayatta kalmayı başaran çiftçileri kara kara düşündürtüyor.

MA’ya konuşan Çocukluğundan beri tütüncülük yaptığını anlatan Yaşar Beke (47), mesleği babasından dedesinden aldığını söyledi. Semsûr tütününün dünya çapında bilindiğine dikkat çeken Beke, “Tütünümüz özellikle içimi noktasında çok kalitelidir. Bu yıl evimiz yıkıldı. Deprem yaşandı. Bütün kent yıkıldı. Halk yıkıntıların altında kaldı. Halkın bütün kazancı da enkaz altında kaldı. Tütünümüz de enkaz altında kaldı. Artık satacak tütün bulamıyoruz” dedi.

Tütünlerinin enkaz altından kalmasından dolayı yılı nasıl geçireceklerini bilmediklerini kaydeden Beke, “Çocuklarımız var, öğrencilerimiz var. Çocuklarımız, okulu bırakıp gelmişler. Onları başka yere okula gönderemiyoruz. Ne yapacağımızı bilmiyoruz” diye konuştu.

Tütün fiyatı iki katına çıktı

“Bu yıl top attık” diyerek anlatmaya başlayan Hüseyin Budak (50) ise, depremde çok kişinin hayatını kaybettiğini, depremden sağ kurtulan insanların kendilerini toparlayamadığını dile getirerek, halkın gönderdiği yardımlarla ayakta durmaya çalıştıklarını söyledi. Özellikle Kürt halkının gönderdiği yardımlara işaret eden Budak, yardımların olmaması durumunda aç kalacaklarını belirtti. Daha önce tütün satarak geçimlerini sağladıklarını ifade eden Budak, “İnsanlar bizden tütün istiyor ama tütünün büyük bölümü enkaz altında kaldığı için hem yeterli miktarda gönderemiyoruz hem de fiyat yükseldi. Şimdi Meletî’den, Çelîkan’dan (Çelikhan) tütün alıyoruz. Daha önce burada kilosunu 150 TL’den veriyorduk, şimdi kilosu 300 TL. Yüzde 100 arttı” ifadelerini kullandı.

Semsûr’da 20 yıldır tütüncülük yaparak yaşamını idame ettiren Derviş Temel (53), depremden önce tarladaki tütünleri toplayarak depolara koyduklarını söyledi. Depremde yapılar yıkılınca, herkesin tütününün de enkaz altında kaldığını anlatan Temel, ellerinde çok az miktarda tütün kaldığını ve zararlarının büyük olduğunu ifade etti.

SEMSÛR

#Ambarlarda #saklanan #tütün #enkaz #altında #kaldı #Fiyatlar #ikiye #katlandı

EN SON EKLENENLER