Mehmet Öcalan’dan 4 Nisan çağrısı: Herkesi Amara’ya bekliyoruz

4 Nisan’da yapılacak Amara Yürüyüşü’ne katılım çağrısı yapan Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan ‘Her yerden ve her halktan insanın buraya gelmesini istiyoruz’ dedi

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Demokratik Partisi (HDP), Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Hukuk Dayanışma Dernekleri Federasyonu (MED TUHAD FED), PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın doğum günü olan 4 Nisan etkinlikleri kapsamında fidan dikme ve çeşitli etkinlikler düzenleneceğini, final olarak da gelenekselleşen Amara Yürüyüşü’nü yapacaklarını açıkladı.

PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın kardeşi Mehmet Öcalan, herkesi 4 Nisan’da Amara’ya davet etti.

MA’ya konuşan Öcalan,”Başkanı seven herkesi 4 Nisan’da Amara’ya, başkanın evine davet ediyoruz. Gelsinler hep birlikte başkanın doğum gününü kutlayalım. Her yerden ve her halktan insanın buraya gelmesini istiyoruz. Elbette her yıl olduğu gibi bu yılda engellemeler olacaktır ama bu engellemelere karşı da büyük, küçük herkesi Amara’ya başkanın evine davet ediyoruz” ifadelerini kullandı.

Halep’te de 4 Nisan hazırlıkları var

JİNNEWS’e konuşan Kuzey ve Doğu Suriye. Halep’in Şêxmeqsûd Mahallesi Kadın Evi üyelerinden Emel Horo 1992 yılında gördüğü Abdullah Öcalan’ı anlatırken, Demokratik Birlik Partisi (PYD) üyesi Eyşe Hiso da, düşüncelerine ve felsefesine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Kadınların erkek egemen sistemden kurtuluş parolası olarak gördüğü ifade eden Emel Horo “Önceki süreçte kadınlar binlerce yıl köleleştirildi. Sadece eş işi yapma görevi vardı. Çocuk doğurmanın aracı olarak tanımlanıyordu. Ancak Önder Abdullah Öcalan’ın fikir ve felsefesi ile kadın özgürlüğü yavaş yavaş öne çıktı. Kadınlar toplumun yarısı olarak tanımlanmaya başladı. Kadınlar olarak erkek egemen zihniyeti değiştirme sorumluluğumuz var. Kadınlar olarak erkek egemen zihniyeti değiştirebiliriz. Erkekler kadınların tüm üretimlerini gasp etmiş ve ardından erkekler de devlet aracılığı ile köleleştirilmiş”  ifadelerini kullandı.

Tecrit vurgusu

PYD’li Eyşe Hiso ise Abdullah Öcalan’ın Demokratik Ulus sistemine dikkat çekerek, “Demokratik Ulus, yeni bir aile, yeni bir toplum yeni bir sistem barındırıyor.  Önder Apo’nun düşüncelerinin yayılması aynı zamanda Ortadoğu sorununun da tanınması oldu. Demokrasi ve ortak yaşam istemeyenler bu düşünceye karşı çıktı. Bu da Önderliğin üzerinde büyük bir tecridin yaşanmasına neden oldu. Ancak buna rağmen Önderliğin düşünceleri sadece Kürtler arasında yayılmadı, evrenselleşti” şeklinde konuştu.

Abdullah Öcalan’ın Demokratik Ulus sisteminde tüm bileşenlerin kendini ifade ettiğini dile getiren Eyşe Hiso, son olarak şunları belirtti: “Kadınlar bu projeyi esas alıyor. Çünkü kadın özgürlüğü bu sistemle tanındı. Kadınlar özgür eş yaşamı kendilerine esas aldı. Bu yüzden bu yüzyıl Demokratik Ulus çağı. Suriye’deki kriz ve Ortadoğu’daki sorunlar bu proje ile çözülür.”

RIHA

#Mehmet #Öcalandan #Nisan #çağrısı #Herkesi #Amaraya #bekliyoruz

EN SON EKLENENLER