Polis engelli yurttaşa işkence yaptı, savcı işkenceyi savundu!

Polis Amed’in Bismîl ilçesinin Adliyesinde savcının odasının karşısında yüzde 72 engelli Şehmus Demir’e işkence yaparken, avukatların durumu bildirdiği savcı ise, ‘Şahıs kaçmaya çalışıyordu’ diyerek işkenceyi savundu

Amed’in Licê ilçesinde 14 yaşında bir çocuğa polis yaptığı işkence gündemdeki yerini korurken, bu kez Bismil Adliyesi’nde dün akşam saatlerinde savcının odasının karşısından yapılan işkence gündem oldu. Edinilen bilgiye göre, dün bir ifade için Bismil Adliyesine getirilen Şehmus Demir, sigara içmek istediğini söylediği için adliyede bulunan polisler tarafından savcının odasının kapısı önünde dövüldü. Zemin katta yaşanan olaydan, bağrışmalar üzerine haberdar olan avukatlar, zemin katta indiklerinde Demir’in polis tarafından darp edildiğine şahit oldu. Avukatların olayı cep telefonu kamerasıyla görüntülemeye çalışmasının ardından, polis Demir’i tuvalete götürüp, kapıyı kapatarak Demir’i darp etmeye devam etti. Olayı bildiren avukatlara, savcı ise  “Şahıs kaçmaya çalıştı” diyerek, işkenceyi savundu.

‘Abi vurma’

Avukatların girişimleriyle olay hakkında tutanak tutulurken, tutanakta, “Bismil Cumhuriyet Başsavcılığı’na getirilen Şehmus Demir’in yerde ‘Abi vurma, abi vurma’ şeklinde bağırdığına şahit olduk. Şehmus Demir’in amcasından almış olduğumuz bilgilere göre şahsın dünden beri sigara içmediği, kolluk memurlarından sigara içme talebinde bulunduktan sonra darp edildiğine şahit olduk. Koridordaki darptan sonra tuvalete götürülerek bir kolluk memuru tarafından darp edilmeye devam edildi. Duruma müdahale etmeye çalıştığımızda bir kolluk memuru tuvalet kapısını sertçe yüzümüze kapatıp, darbın devam etmesini sağladı. Darp edilen şahsın yüzde 72 engelli raporu bulunmaktadır.” İfadelerine yer verildi.

Avukatlar, adliye koridorundaki herkes olaya şahitlik ettiği olaya ilişkin görüntülerin incelenmesi ve şahsın hastaneye sevk edilerek darp raporu alınması için başvuruda bulundu.

Kaynak: MA

#Polis #engelli #yurttaşa #işkence #yaptı #savcı #işkenceyi #savundu

EN SON EKLENENLER