İsrail uçakları Gazze’ye hava saldırısı düzenledi

İsrail savaş uçakları Gazze Şeridi’ne yine hava saldırısı düzenledi. Filistinli direniş grupları ise ‘saldırılara karşılık verilecek’ dedi

İsrail savaş uçakları, abluka altındaki Gazze Şeridi’nin orta kesimine hava saldırısı düzenledi. Saldırı sonrası bölgeden dumanlar yükseldi

İsrail ordusu, Lübnan’dan atılan roketlerin ardından Gazze’ye hava saldırısı başlattığını açıkladı. Saldırıda henüz can kaybı ya da yaralanan kimsenin olup olmadığına ilişkin bilgi paylaşılmadı.

Direniş grupları açıklama yaptı

Gazze’deki Filistinli direniş grupları, İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırısına güçlü bir şekilde cevap vereceklerini duyurdu.

Gazze’deki grupların askeri kanatlarını içine alan Ortak Operasyonlar Odası tarafından yapılan yazılı açıklamada, “Düşmanın (İsrail’in) Gazze’deki direnişimize ve halkımıza yönelik tehditlerinin gölgesinde, her türlü saldırıya karşı güçlü bir şekilde karşılık vermeye ve halkımızı nerede olurlarsa olsun savunmaya hazır olduğumuzu teyit ediyoruz” ifadelerine yer verildi.

Ne olmuştu?

5 Nisan’da bazı yerleşimcilerin kutsal Pesah Bayramı nedeniyle Mescid-i Aksa’da kurban kesme çağrıları üzerine teravih namazının ardından bir grup Filistinli, Mescid-i Aksa içindeki Kıble Mescidi’nde beklemeye geçmişti. İsrail güçleri, sahur vaktinde Mescid-i Aksa’ya düzenledikleri baskın sırasında, buradakilere karşı şiddet kullanmıştı. Baskın, sabah namazının ardından da devam etmişti. İsrail polisinin Mescid-i Aksa’ya düzenlediği baskının ardından abluka altındaki Gazze şeridinden İsrail yönüne roketler atılmıştı.

İsrail dün (6 Nisan) Lübnan’dan ülkenin kuzey bölgelerine bir dizi roket ve havan mermisi atıldığını açıkladı. İsrail Dışişleri Bakanlığı Hamas’ı sorumlu tuttu. İsrail Ordu Sözcüsü Avichay Adraee, İsrail’e roket atılmasının sorumluluğunun Lübnan hükümetine ait olduğu yönünde açıklama yaptı.

DIŞ HABERLER

#İsrail #uçakları #Gazzeye #hava #saldırısı #düzenledi

EN SON EKLENENLER