Öncelik yaraları sarmak

Bir yandan yaraları sarıp diğer yandan seçim çalışmalarını yürüteceklerini belirten Yeşil Sol Parti Semsûr Adayı Ali Kenanoğlu, ’14 Mayıs’ta Semsûr’a bu acıları yaşatan iktidardan hesap soracağız. Onları göndereceğiz’ dedi

Ferhat Çelik / Sadık Topaloğlu

14 Mayıs’ta gerçekleşecek Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri yaklaşırken, 6 Şubat’ta depremin vurduğu kentlerde oyların nasıl ve nerelerde kullanılacağı henüz bilinmiyor. Depremden önce 300 binden fazla insanın yaşadığı Semsûr merkezde depremle birlikte bu sayı 30 binlere inmiş durumda. Depremde sağ kurtulabilen Semsûrlular da 14 Mayıs’ta sandıklara gitmekte kararlı olduklarını ama nerede ve nasıl oylarını kullanacaklarını bilmediklerini ifade ediyor. Sandıklara giderek AKP’ye kendilerini sahipsiz bırakmanın hesabını soracaklarını ifade eden Semsûrlular, seçimlerde nasıl hareket edeceklerini ve nerede oy kullanacaklarını kendilerine açıklanmasını istiyor. Semsûr’da Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi’nden (Yeşil Sol Parti) aday olan Ali Kenanoğlu ve Hayriye Korkmaz’la kentte sürdürdükleri çalışmalara ve bundan sonra yapacakları çalışmalara dair konuştuk.

Kadınlar mağdur

Savaşlarda, depremlerde ve yoksullukta en çok mağdur olan kesimin kadınlar ve çocukların olduğunu ifade eden Hayriye Korkmaz, bu deprem sürecinde bunu yaşadıklarını söyledi. Kadınların depremde acı içerisinde kıvrandıklarını belirten Korkmaz, “Sevdiklerini kaybetmenin üzüntüsü, bin bir emekle kurdukları evlerinin başlarına yıkılması, bir buçuk dakikada hayatlarının gitmesi herkeste derin yaralar açtı. Bundan dolayı biz kadınların hem Adıyaman’ımıza hem de coğrafyamıza verdiğimiz sözlerimiz var. Elimizden geldiğinde mücadelemizi sürdüreceğiz ve seçimlerde 6 Şubat’ta bize yaşatılanlardan hesap sorma çabası içerisinde olmaya çalışacağız” dedi.

İlk günden beri alanlarda

Depremin ilk gününden bu yana alanlarda olduklarını ifade eden Korkmaz, şöyle devam etti: “Depremin ilk gününden bu yana kadınlarla birlikteydik. Yaralarını sarmaya, acılarına az da olsa ortak olmaya çalıştık. Yalnız olmadıklarını hissettirmeye çalıştık. Bu eril zihniyetin oluşturduğu enkazı, bu sistemi yıkmak için hepimizin bir arada olması gerektiğini tekrar tekrar söyledik. Bundan sonra da yeni bir yaşamı var edebilmek için beraber mücadele edeceğimizi, kendi haklarımızı kendimizin alabileceği daha eşit, daha ekolojik bir yaşamı oluşturabilmek için beraber yol yürüyeceğimizi anlattık” diye belirtti.

‘AKP enkazın altında kaldı’

Depremin 3. günüyle birlikte çadır kentler kurduklarını ifade eden Korkmaz, “Narlıkuyu, Zülfikar 1, Zülfikar 2 gibi çadır kentlerimiz var. Buralara sürekli olarak gidiyoruz. Halkın ne ihtiyacı varsa karşılamaya çalışıyoruz. Yine köylere gidiyoruz. Özellikle kadınların ihtiyaçlarını giderme noktasında çaba harcıyoruz. Burada yıkılan bir şehir var, biten hayatlar var. Hala yerlerde olan enkazlar var. Ama enkazın en büyüğünü iktidar belirledi. İktidar halkı enkazın altında bıraktığı gibi kendisi de enkazın altından kaldı. Çok acıdır ki en az yüz binin üzerinden canımız gitti. Gidenleri kurtaramadık ama kalanlarla yeni yaşamı kurmak için birbirimize vermiş olduğumuz sözlerimiz var” diye konuştu.

Tarihi seçim

14 Mayıs seçimlerini çok tarihi bir seçim olacağının altını çizen Korkmaz, bu seçimin aynı zamanda geleceği belirleyeceğini dile getirdi. Seçimlerin “varlık ve yokluk” seçimi olacağına vurgu yapan Korkmaz, “Bu seçim kendi kaderimizi de kederimizi de belirleyeceğimiz bir seçim olacak. O yüzden öncelik kadın yoldaşlarıma, kız kardeşlerime, annelerime ama bütün herkese çağrımdır. Lütfen hem oylarımıza, hem şehrimize, hem birbirimize hem de bizden çalınan yaşamları geri almak için elimizden geleni yapalım. Bu süreçte bu mücadeleyi devam ettirip 15 Mayıs günü zafer elde edelim” ifadelerini kullandı.

‘Oylara sahip çıkalım’

Depremle birlikte hayatta kalan bir kesimin dışarıya göç ettiğini de hatırlatan Korkmaz, “Depremle birlikte geçici süreliğine giden bir kesim var. Seçimlerde onları tekrardan geri getirmek için bizlerin çalışması var. Ayrıca oylarına sahip çıkmak için bütün herkesi sandık başına çağırıyoruz, müşahit olmaya çağırıyoruz. Mesele sadece oy vermek değil. 2018 genel seçimlerinde de gördüğümüz gibi bizden oyların çalınmaması için 14 Mayıs günü sonuçlar kesinleşene kadar gerekirse nöbetleşip oylarımıza sahip çıkalım” çağrısında bulundu.

Aleviler kendilerine oy vermeli

Tokat’ta bir Alevi köyünde doğduğunu ve bu inancın siyasal hayatına yön verdiği bir kişi olduğunu ifade eden Kenanoğlu, Alevi Dergahı’ndan bir önderin oğlu olarak büyürken bilincinin de tarihsel bellek ile dolduğunu ifade etti. Hak gaspına uğrayan ve asimilasyon ile yüz yüze kalan bir toplumun ferdi olduğunu aktaran Kenanoğlu, “İmha, inkar ve asimilasyon politikaları bu gün de devam ediyor. Bu koşullar altında varlığımızı sürdürmek, geleceğimizi oluşturmak ve inancımızı koruyabilmek için Türkiye’nin demokratikleşmesi, eşit, özgür ve adil bir ülke olması gerekiyor. Bunun yolu da bu anti-demokratik uygulamalardan, ülkenin tekçi anlayıştan dolayı sorun yaşayan tüm toplumsal kesimler ile ortak mücadeleden geçiyor. Bu kesimler ile özgürlük yürüyüşü yapmaktan geçiyor. Ben de bu tespiti yaptığım için yolum Kürt hareketi ile kesişti. Çünkü Kürt halkının özgürlüğü aynı zamanda Alevilerin de özgürlüğüdür” dedi.

Tarihi arka planı

Bir Tokatlı olarak neden Semsûr’da aday olduğunu ise Kenanoğlu şu sözlerle açıkladı: “Semsûr ile bağımız tarihseldir. Bu bağ zalimin zulmüne karşı verilen ilk direnişe kadar gider. Bildiğiniz gibi 1240’larda doğduğum yer olan Amasya Sancağı’nda Baba İlyas ile Semsûr’de Baba İshak’ın eş zamanlı başlattıkları bir yolculuk var. Biz de bugün bu yolculuğu birleştiriyoruz. Semsûr’da aday olman Baba İshak ile Baba İlyas’ın buluşmasını çağrıştırıyor. Çünkü bu direniş günümüz koşullarında demokratik siyasette vücut bulan bir direniştir. Baba İshak ile Baba İlyas’ın takipçileri olarak burada buluştuk. Bu buluşma bizi adalete ve özgürlüğe götürecektir.”

‘Yaralara merhem olacağız’

Bir yandan yaraların sarıldığı diğer yandan seçim çalışmalarının yapıldığı bir bölgede olduklarını aktaran Kenanoğlu, “Deprem bölgesinde müziksiz, halaysız, zılgıtsız ve deyişsiz bir seçim çalışması yürütüyoruz. Bu bizim açısından zor ama asıl zor olan Semsûr halkının yaşadığı zorluktur. Her evde acı var. Bu acıların içinde olan insanlara gidip bize oy verin demek çok zor. Bunun için o insanların yaralarına merhem olmak, o insanlar ile can ve dost olmak için mücadele edeceğiz. Semsûr’un yeniden ayağa kalkması ve yeniden düzenlenmesi gerekiyor. Biz de seçim döneminde bunları tartışacağız. Aslında bir nevi seçim değil depremin yaralarını sarmak ve bu insanların geleceğini tartışıp, çözüm bulmaya çalışacağız. Öte yandan Semsûr’a bu acıları yaşatan iktidardan hesap soracağız. Bunun hesabını sormak için ise Yeşil Sol Parti’nin en az 100 vekil ile Meclis’te olması gerekir” diye ifade etti.

Alevilere çağrı

Son olarak Alevilere çağrı yapan Kenanoğlu, “Önemli bir yüzyıla giriyoruz. Demokratik bir Türkiye’nin en temel ayaklarından birisi Alevi toplumudur. Alevi toplumunun bu süreçte söz sahibi olması ülkenin demokratikleşmesi için önemli olacaktır. Yeşil Sol Parti olarak Aleviler için bir şey çizmiyoruz. Başından beri birlikte yapacağımızı ifade ediyoruz. Alevi toplumu bu ülkede nasıl yaşamasını istiyorsa bunu birlikte oluşturacağız. Cemevi ibadethane deniliyorsa olacaktır. Biz bunu tartışmayacağız. Alevileri Meclis’te temsil eden bir parti olarak oylarını da bu yönde kullanmalarını istiyorum. Yani Alevilerin kendilerine oy vermelerini istiyorum” şeklinde konuştu.

Hayriye Korkmaz

1979’da Semsûr merkeze bağlı Önümce köyünde dünyaya geldi. İlk, orta ve lise eğitimini Semsûr merkezde tamamladı. Anadolu Üniversitesi Kamu Yönetimi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nden mezun oldu. 2014-2015 tarihleri arasında Kadın Yaşam Derneği’nde yöneticilik yaptı. 2016-2018 yılları arasında HDP Semsûr İl Eşbaşkanlığı’nı yaptı.

 

Ali Kenanoğlu kimdir?

Ali Kenanoğlu, 1971 Tokat Almus doğumludur. İstanbul Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nü bitirmiştir. Yönetici-muhasebecidir. Hubyar Sultan, Boğaziçi Alevi Derneği, Alevi Bektaşi Federasyonu’nun kurucuları arasında yer almıştır. Hacı Bektaş Vakfında yöneticilik yapmıştır. 25 ve 27. Dönem HDP İstanbul milletvekili olan Kenanoğlu, evli ve 3 çocuk babasıdır. Meclis Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu üyesi de olan Kenanoğlu’nun mesleği mali işler sorumluluğudur. Kenanoğlu, aynı zamanda İstanbul Üniversitesi (İÜ) Sosyoloji Bölümü’nde eğitim hayatını sürdürmektedir.

Meslek hayatında muhasebe ve finansman alanında yöneticilik yapan Kenanoğlu, kooperatifler ve kat mülkiyeti alanlarında deneyime sahiptir. Uzun yıllar Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği, Boğaziçi Alevi Kültür Derneği ve Alevi Bektaşi Federasyonu gibi birçok Alevi kurumunun kuruluşunda ve demokratik kitle örgütünde yer alıp yöneticilik yaptı. Kenanoğlu’nun “Sultan Ocağı ve Beydili Sıraç Türkmenleri” isimli yayınlanmış bir kitabı da bulunmaktadır.

#Öncelik #yaraları #sarmak

EN SON EKLENENLER