Amed merkezli gözaltılarda tutuklananların sayısı 28’e çıktı

Amed merkezli operasyonda gözaltına alınanlardan tutuklananların sayısı 28’e yükselirken, 31 kişi de serbest bırakıldı

Amed merkezli 25 Mart’ta 21 ilde haklarında yakalama kararı verilen aralarında gazeteci, siyasetçi, avukat ve sanatçıların bulunduğu 216 kişiden gözaltına alınan 128 kişiden 28’i tutuklandı, 31 kişi ise serbest bırakıldı.

Açık tanık Ümit Akbıyık’ın ifadeleri doğrultusunda başlatılan operasyonda, dün Sulh Ceza Hakimliği’ne tutuklama istemiyle sevk edilen Mezopotamya Ajansı (MA) Editörü Abdurrahman Gök, JINNEWS Muhabiri Beritan Canözer ile gazeteciler Mehmet Şah Oruç ve Remzi Akkaya “örgüt üyesi olmak” iddiasıyla tutuklanmasının ardından gece saatlerinde Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilenlerden toplam 28 kişi tutuklandı.

Avukatlar da tutuklandı

Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Devrim Roni Atik, Kadir Şenci, Berfin Can, Muhsin Acar, Osman Demir, Rumet Çetin, Mehdi Kaya, Cotkar Amara Yürek, Hamza Cihangir, Hasret Yelboğa, Suat Arda Işık, Şahin Biçimli, Hakim Kaya, Mikail Barut, Tacettin Araz, Nurullah Özgün, Abdulbari Marlay, Ferit Aktepe, Şervan Doğan, Cesur Yılmaz ve Süleyman Ulucan “örgüt üyeliği” suçlamasıyla tutuklandı.

Gözaltına alınan avukatlardan Serhat Hezer, Burhan Arta ve Özüm Vurgun savcılık ifadelerinin ardından tutukla istemiyle Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Sulh Ceza Hakimliği avukatlar Hezer, Arta ve Vurgun hakkında “örgüt üyeliğinden” tutuklama kararı verdi.

Dün sabah saatlerinde avukat, Eylül Özgültekin, Gurbet Özbey Öner ve Jiyan Sametoğlu’nun adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmasından sonra akşam saatlerinde mahkemeye sevk edilen avukatlardan Mustafa Şenci, Bünyamin Şeker, Berdan Acun ve Halise Dakalı, Kenan Ayğay ve Fırat Taşkın, yurt dışı yasağı ve adli tedbir kontrolüyle serbest bırakıldı.

Sanatçılar Elvan Koçer, Şahperi Alphan Bayhan’ın sabah saatlerinde adli kontrol tedbiriyle serbest bırakılmasının ardından, akşam saatlerinde adli kontrol tedbiriyle mahkemeye sevk edilen Ramazan Kaval, Talip Turan, 78’liler Derneği yöneticisi Abdulgani Alkan, Avaşin Yanar, Tarık Aydemir, Müslüm Şahinsoy, Süleyman Avcı, Havva Gençoğlu, Mehmet Menge, Zeynep Demir, Seyit Özbaş, Sadrettin İnal ve soyadı öğrenilemen Çekdar isimli bir kişi de yurt dışı yasağı ve adli kontrol tedbiriyle serbest bırakıldı.

Gece saatlerinde savcılık ifadelerinin ardından adli kontrol tedbiriyle mahkemeye sevk edilen Xwebûn gazetesinin İmtiyaz Sahibi Kadri Esen, tiyatro sanatçıları Özcan Ateş, Yavuz Akkuzu, Devrim Demir, Hamdusena Özbey, Mehmet Yalçın, Hüsamettin Kılıç, yurt dışı çıkış yasağıyla serbest bırakıldı.

Gece saatlerinde serbest bırakılanlarla birlikte serbest bırakılan kişi sayısı 31 olurken, bu gün de gözaltında tutulanların adliyeye sevk edilmeleri bekleniyor.

Kaynak: MA

#Amed #merkezli #gözaltılarda #tutuklananların #sayısı #28e #çıktı

EN SON EKLENENLER