Avrupa Konseyi’nden Türkiye açıklaması: Nefret söylemlerine ve gözaltılara son verin

Avrupa Konseyi yaptığı açıklama ile Türkiye’nin insan hakları savunucuları, gazeteciler ve sivil toplum örgütlerini susturmaya yönelik baskıcı eylemlerine son vermesini istedi

Türkiye 14 Mayıs’ta yapılacak seçmlere gözaltı operasyonları ve iktidar partisi AKP’nin Genel başkanı Tayyip Erdoğan muhalefeti nefret söylemleri ile eleştiriyor.

Erdoğan’ın seçim mitinglerinde muhalefete ‘LGBT’ci, terörist’ yaftası vurması kamuoyunda geniş tepkiler toplamasına rağmen Cumhur İttifakı içeresinde yer alan Yeniden Refah Partisi ve HÜDA- PAR gibi partiler nefret söylemleri ile seçim çalışması yürütüyor.

Seçimler öncesi LGBTİ+ bireylere yönelik baskının arttığı uyarısında bulunan Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Komiseri Dunja Mijatovic, Türkiye’de insan haklarının genel gidişatının kötüleştiği uyarısında bulundu.

AK’den uyarı

Euronews Türkçe’nin haberine göre açıklamada, Türkiye’de özellikle son dönemde ifade özgürlüğüyle toplanma özgürlüğüne yönelik baskıların arttığı kaydedildi.

Ülke genelinde 120’den fazla gazeteci, hukukçu, muhalefet parti yöneticisi, sanatçının ‘terör örgütü üyeliği suçlamasıyla’ gözaltına alındığı kaydedilen açıklamada, bu gelişmelerin ülkedeki insan haklarıyla ilgili endişeleri artırdığı kaydedildi.

Cumartesi Anneleri ve LGBTİ+ vurgusu

Açıklamada, özellikle Cumartesi Anneleri’nin eylemlerinin engellenmesine dikkat çekilerek Anayasa Mahkemesi’nin toplanma özgürlüğüyle ilgili kararlarına uyulmaması eleştirildi.

Son dönemde özellikle azınlık grupları ve LGBTİ+ bireylere ve göçmenlere yönelik yetkilerin nefret söyleminin alarm verici seviyeye ulaştığı uyarısı yapılan açıklamada, Türk yetkililerin Avrupa Konseyi ilke ve standartlarına saygı göstermesi istendi.

HABER MERKEZİ

#Avrupa #Konseyinden #Türkiye #açıklaması #Nefret #söylemlerine #gözaltılara #son #verin

EN SON EKLENENLER