Engelli ağır hasta tutuklu Ayık’a ilaçları verilmiyor

Hülya Ayık, cezaevinde ilaçları verilmediği için tedavi göremeyen ve yüzde 76 engelli ağır hasta tutuklu olan oğlu Devrim Ayık’ın serbest bırakılmasını istedi 

İnsan Hakları Derneği’nin (İHD) verilerine göre; cezaevlerinde 651’i ağır bin 517 hasta tutuklu bulunuyor. Hasta tutuklu 32 yaşındaki gazeteci Devrim Ayık, 2015 yılında İzmir’de Özgür Halk Dergisi’ni dağıttığı sırada 13 arkadaşıyla birlikte gözaltına alındı, çıkarıldığı Sulh Ceza Hakimliği’nce tutuklandı.

Antalya L Tipi Cezaevi’nde tutulduğu dönemde sağlık koşullarının ağırlaşması nedeniyle 2018’de tahliye edilen Ayık, Ocak 2021’de tekrar tutuklandı. Edirne F Tipi Cezaevi’ne konuldu.

Crohn hastalığı nedeniyle iki kez ameliyat geçiren ve bağırsaklarının bir bölümü kesilen Ayık, aynı zamanda 2006 yılında geçirdiği bir kaza nedeniyle sağ gözünü tamamen kaybetmiş ve sol gözünde de 30 derece miyop olup, yüzde 76 engeli durumuyla cezaevinde koşullarında hayatını idame etmeye çalışıyor.

Mezopotamya Ajansı’ndan Dilan Akyol’a konuşan anne Hülya Ayık, oğlunun cezaevi koşullarında kalamayacağını belirterek, söz konusu durumun işkence olduğunu söyledi.

‘Heyet raporu verilmedi’

2007 yılında ekonomik sebeplerden dolayı Amed’ten Antalya’ya göç ettiklerini anlatan Ayık, oğlunun 2015’te Özgür Halk Dergisi’nde çalıştığı için İzmir’de gözaltına alınıp tutuklandığını anımsattı. Cezaevlerinde tüm siyasi tutukluların kaldığı gibi oğlunun da birçok hak ihlaliyle karşı karşıya kaldığını söyleyen anne Ayık, Eskişehir Cezaevi yönetiminin keyfi uygulamaları nedeniyle oğlunun ağır hastalıklarına rağmen bir yıldır hastaneye gidemediğini söyledi. Oğlunun hastaneye götürüldüğü sırada “ağız içi arama” dayatmasıyla karşı karşıya kaldığını belirten Ayık, “Heyet raporları alması gerekiyor ve hastaneye götürüldüğünde ağız içi araması yapıldığı için Devrim bunu kabul etmiyor ve hücre cezaları veriliyor. Geçen hafta konuştuğumuzda son iğnesini vurduğunu, başka iğnesinin kalmamasına rağmen heyet raporu verilmediğini söyledi” diye aktardı.

 ‘Hastalığının tedavisi yok’

Cezaevlerinde tutukluların yaşamlarının son evresinde tahliye edildiklerini, cezaevlerinde ölüme terk edildiklerini dile getiren Ayık, “Bu devlet bize bir vedayı bile çok görüyor. Devrim’le konuştuğumuzda, her an ameliyata alınması durumu olduğunu söyledi. Hastalığının tedavisi yok ve bunun yanında ilerlemesini engelleyen ilaçları da vermiyorlar. Böyle bir hastanın cezaevinde kalmasının hiçbir gerekçesi olamaz. Bir gün ansızın Devrim’in haberinin de gelmesinden korkuyorum” dedi.

‘Mağdur ediliyoruz’

Tutukluların sistemli bir şekilde ailelerinden uzak cezaevlerine götürüldüklerini söyleyen Ayık, “Ailelerden kilometrelerce uzağa götürüyorlar, buda büyük bir mağduriyettir. Biz bir yıldan fazladır dilekçe yazmadığımız yer kalmadı ama hiçbir dönüş alamadık. En azından Antalya Cezaevi’ne getirilse, haftada bir yanına gideriz. Ekonomik, psikolojik, bütün boyutlarıyla mağdur ediliyoruz. Haksız ve hukuksuz biçimde cezaevinde bulunan hasta tutuklular için çağrıda bulunuyorum; ellerini vicdanlarına koysunlar ve onlar için bir şeyler yapsınlar artık. Devlet her zaman ‘ya bendensin yada yoksun’ anlayışıyla yaklaştı. Özellikle son dönemde basın çalışanları üzerinde bu kadar baskının olması, Özgür Basının toplumu aydınlatmasını istemedikleri için. Gerçeklerin su yüzüne çıkmasından korkuyorlar. Yapılan bu zulümden bir an önce vazgeçsinler” çağrısında bulundu.

ANTALYA

 

 

#Engelli #ağır #hasta #tutuklu #Ayıka #ilaçları #verilmiyor

EN SON EKLENENLER