Mexmur halkı 7’den 70’e direniyor

Irak ordusunun ablukasına karşı Mexmûr halkının direnişi, 90 yaşındaki Xanê Benek ile sembol oldu. O anı ölümsüzleştiren 13 yaşındaki Xurbet İlhan, ‘Onu 7 yaşındaki kardeşimle çektim. Mexmur 7’den 70’e direniyor’ dedi

Türkiye’nin baskısı nedeniyle 1994 yılında köylerinden Federe Kürdistan Bölgesi’ne göç etmek zorunda kalan Botan halkı, Bihêrê, Şeraniş, Bêrsîvê, Geliyê Qiyametê, Etrûş, Nînova ve Nehdaran gibi 7 kampta kaldıktan sonra Mexmûr Kampı’na yerleştiler.

1998 yılında Mexmûr ilçesine bağlı Qareçox dağının eteklerinde yılan ve akreplerle dolu bir çöle yerleşen halk, o kurak çölde çadırlar kurarak yoktan var ettiler. Çölü bir yaşam alanına dönüştüren Botanlıların, 30 yıldır her anı direnişle geçirdi. Ne KDP’nin yıllardır uyguladığı ambargo ne de Türkiye’nin saldırıları sonuç almadı.

Irak ilk kez denemiyor

Irak ordusu ilk olarak 27 Aralık 2021’de Mexmûr’a girmek ve tüm kampı tel örgülerle çevirmek istedi. Ancak bu girişime karşı Mexmûr halkı büyük bir direniş göstererek, Irak ordusunun kamp çevresini kuşatmasına izin vermedi.

Ancak yine 2023 yılının 20 Mayıs sabahı erken saatlerde Irak ordusu büyük bir askeri güçle kampı tellerle çevrelemek ve kampın etrafına noktalar koymak istedi. Yaşları 7 ile 70 arasında değişen kamp sakinleri, olay yerine gelerek bu girişimi protesto etti.

Fotoğrafı dijital medyada yayılan ve Mexmûr’un kuşatılmasına karşı direnişin simgesi haline gelen kadınlardan biri de 90 yaşındaki Xanê Benek.

Xurbet İlhan babasını Türkiye’nin hava saldırısında kaybetti

Xanê Benek’in sembol olan anını ise bu çölde dünyaya gelen 13 yaşındaki Xurbet İlhan ölümsüzleştirdi.

Türkiye’nin hava saldırısı sonucu babasını kaybeden Xurbet İlhan, Irak’ın son kuşatma girişiminde direnen halk arasındaydı. Burada yaşanan direnişi dijital medya aracılığıyla dünyaya aktarmak isteyen Xurbet İlhan’ın çektiği Xanê Benek’e ait fotoğraf direnişin simgesi oldu.

30 yıldır baskılara karşı mücadele eden Xanê Benek’in 2 çocuğu PKK’de yaşamını yitirdi.

‘Duruşundan çok etkilendim’

Xanê Benek’in Irak ordusuna karşı gösterdiği mücadelenin fotoğrafını çekerek, ölümsüzleştiren Xurbet İlhan o anları şu sözlerle anlattı:

“Irak ordusunun etrafımızı sardığını duyunca herkes harekete geçti. Halk çadırlar kurarak eyleme geçti. Ben de askerlerin olduğu yere gittim. Kampın kuşatılmasını kabul etmeyen Xanê Benek’in Irak ordusunun önünde oturduğunu görünce bu anı çekmek istedim. Xanê Benek yaşlı bir kadın ancak duruşundan çok etkilendim. Saldırı günü askerlere karşı oturmuş, özgürlüğünü savunuyor ve kampın kuşatılmasına izin vermiyordu. Onun fotoğrafını çekerken 7 yaşındaki kardeşimin de fotoğrafını çekmişim. Ve Mexmûr halkının 7’den 70’e direndiği ve kimseye boyun eğmediği bir kare ortaya çıkmış oldu.”

Haber: Nûpelda Deniz / NuJinha

#Mexmur #halkı #7den #70e #direniyor

EN SON EKLENENLER