Ağır hasta tutulu Özkan’a refakat eden oğlu tahliye oldu

Ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın tutuklu olan ve 5 yıldır kendisine refakat eden oğlu Ahmet Özkan tahliye edildi. Özkan, ‘Cezaevi babamı tahliye etmek istiyor. Ancak ATK bırakmıyor’ dedi

Diyarbakır 1 Nolu Yüksek Güvenlikli Cezaevi’nde tutulan ağır hasta tutuklu Mehmet Emin Özkan’ın (83) tutuklu olan ve 5 yıldır kendisine refakat eden oğlu Ahmet Özkan, 12 yıl 8 ayın ardından tahliye edildi. 2011 yılında Amed’te gözaltına alınan Özkan, “örgüt üyesi olmak” suçlamasıyla 13 yıl 8 ay hapis cezası verilerek tutuklandı. İskenderun F Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutuklu bulunduğu dönemde koğuş içerisinde bulunan kamerayı kırma gerekçesiyle 3 yıl 2 ay cezası arttırılan Özkan, toplam 16 yıl 10 aylık cezasının bitmesi ile bugün cezaevinden çıktı.

Sabah saatlerinden itibaren Özkan ailesi, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) Amed Şubesi avukatları, Tutuklu Hükümlü Ailelerle Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (TUHAY-DER) üyeleri, Özkan’ın tahliyesi için cezaevi kapısı önünde toplandı. Akşam saatlerinde cezaevinden tahliye edilen Özkan, kendisini bekleyenler tarafından alkış ve çiçeklerle karşılandı.

‘Cezaevi tahliye etmek istiyor, ATK bırakmıyor’

Özkan, ağır hastalıklarına rağmen cezaevinde tutulmaya devam edilen ve refakatçisi olduğu babası Mehmet Emin Özkan’ın durumuna ilişkin “Babamın ağır hasta durumu ortadadır. Cezaevi tahliye etmek istiyor. Ancak ATK bırakmıyor. Tekrardan ATK’ye göndermek istiyorlar. Babam tek başına gidecek durumda değildir. ATK’den ise bir umudum yok. Çünkü defalarca götürdüler. Her defasında rapor verilmedi. ATK’nin düşmanca bir yaklaşımı söz konusudur. Sadece hasta tutuklu babam tek değildir. Tüm hasta tutuklulara sahip çıkmamız gerekir” dedi.

HABER MERKEZİ

#Ağır #hasta #tutulu #Özkana #refakat #eden #oğlu #tahliye #oldu

EN SON EKLENENLER