Eski Buca Cezaevi projesi için ‘kamu yararına aykırı’ kararı

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından eski Buca Cezaevi alanının Rezerv Yapı Alanı ilan edilmesine karşı açılan davada raporunu hazırlayan bilirkişi heyeti, kararı kamu yararına aykırı buldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin eski Buca Cezaevi arazisinin Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından Rezerv Yapı Alanı ilan edilmesine karşı açtığı davada bilirkişi raporu yayımlandı. İzmir 6’ıncı İdare Mahkemesi’ne sunulan bilirkişi raporuna göre proje mevzuata ve kamu yararına aykırı bulundu.

Bakanlığın sunduğu proje raporunun mevzuat hükümleri ile tarif edilen teknik ve nesnel tespitlerden yoksun olduğu vurgulanan bilirkişi raporunda, “Parsellere ait herhangi bir irdelemenin yapılmadığı, parsellerin kamusal kullanım geçmişi doğrultusunda ilçe içerisindeki kamusal alan bütünlüğünün Rezerv Alan ilanı sonrası ne ölçüde değiştirilebileceğine dair hususları alanın potansiyelleri ve açmazları temelinde irdelenmediği görülüyor. Dolayısıyla Rezerv Yapı Alanı kararının gerekçelerinin yürürlükteki imar planları bütünlüğü üzerindeki etkiler temelinde sorgulanmadığı anlaşılmaktadır” denildi.

Arazinin bakanlık tarafından “Rezerv Yapı Alanı” ilan edilmesini inceleyen bilirkişi heyet, kararın şehircilik ilkelerine, plan bütünlüğüne, imar mevzuatına ve kamu yararına uygun olmadığını ifade etti.

İZMİR

#Eski #Buca #Cezaevi #projesi #için #kamu #yararına #aykırı #kararı

EN SON EKLENENLER