İran’da 40’tan fazla kadın öğrenci üniversiteden uzaklaştırıldı

İran’da son bir ay içerisinde Güzel Sanatlar Fakültesi’nde okuyan 40’tan fazla kız öğrenci üniversiteden uzaklaştırıldı. Öğrenci Birliği Konseyi yaptığı açıklamada, amacın halk ayaklanmasını bastırmaya yönelik olduğunu belirtti

İran ve Rojhilat kentlerinde geçtiğimiz eylül ayında Kürt kadın Jîna Emînî’nin katledilmeyesiyle başlayan halk ayaklanması devam ediyor. Devam eden ayaklanmaya karşı rejim güçlerinin saldırılar da giderek artıyor.

40’tan fazla öğrenci uzaklaştırıldı

İran’daki Öğrenci Birliği Konseyi, yaptığı açıklamada son bir ay içerisinde Tahran Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde okuyan 40’tan fazla kadın öğrencinin üniversiteden uzaklaştırıldığını bildirdi.

Haber verilmeden yapıldı

Açıklamada, üniversite güvenliği tarafından üniversiteye alınmayan öğrencilere, önceden haber verilmediği, haklarında suç oluşturacak herhangi bir belgeye dayalı delil olmadığına dikkat çekilerek, öğrencilerin baskı altına alınmaya çalışıldığı vurgulandı.

Amaç halkı bastırmak

Açıklamada, “İki gün önce Celal Al-Ahmad’ın Tahran Üniversitesi’ndeki yurtta kalan 20’den fazla öğrenci yarıyıl eğitimden menedilirken, kaldıkları yurttan da çıkarıldı. Tahran Üniversitesi yönetimi öğrencilere yönelik eğitimden yoksun bırakma ve okuldan atma gibi disiplin cezalarını otoritelerini korumak için bir araç olarak kullanıyor. Amaçları halk ayaklanmasını bastırmaya yöneliktir” denildi.

Yeni bir dava açıldı

Tutuklandıktan sonra zorunlu başörtü kuralını reddeden Al-Zahra Üniversitesi’nde resim öğrencisi ve öykü yazarı olan Sepideh Rishno’nun da iki dönem eğitimden menedildiğinin belirtildiği açıklamada, Rishno hakkında yeni bir dava açıldığı ifade edildi.

İfade çağrııldı

Rishno’nun Evin’deki Cumhuriyet Savcılığı tarafından ifadeye çağrıldığının kaydedildiği açıklamada, ayrıca güvenlik polisi tarafından Tahran’daki Beheshti Üniversitesi’nin de aralarında bulunduğu çeşitli üniversitelerden bazı öğrencilerin 20 Mayıs’ta “infaz dalgasını protesto etmek için” bir toplantıya çağrıldığı aktarıldı.

DIŞ HABERLER

#İranda #40tan #fazla #kadın #öğrenci #üniversiteden #uzaklaştırıldı

EN SON EKLENENLER