Gölde batan teknede ölenler istihbarat ajanı çıktı

İtalya’da Maggiore Gölü’nde batan teknede yaşamını yitirenlerin gizli servis ajanları olduğu ortaya çıktı

İtalya’da geçen hafta sonu bir gölde batan teknede 4 kişi yaşamını yitirmişti. BBC’nin haberine göre teknede hayatını kaybedenlerin ikisi İtalya gizli servis ajanı, biri emekli İsrail güvenlik görevlisi ajanı ve diğeri de bir Rus kadındı.

İtalya basınına göre olumsuz hava koşulları sonrası batan teknede 20 kadar istihbarat görevlisi bulunuyordu. Teknenin rüzgar ve sağanak nedeniyle battığı belirtilirken savcılık soruşturma başlattı.

Geçen Pazar akşamı, kuzeydeki Maggiore Gölü’nde 24 kişiyi taşıyan bir tekne batmış ve olayda 4 kişi hayatını kaybetmişti. İlk haberlerde, batan ‘’Good…uria’’ isimli teknede bir doğum günü kutlaması yapan turistlerin bulunduğu belirtiliyordu.

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre dün akşamdan itibaren, teknedekilerin istihbarat görevlisi olduğu yönünde haberler çıkmaya başladı.

Olayda hayatını kaybedenlerin kimlikleri Claudio Alonzi (62), Tiziana Barnobi (53), Anya Bozhkova (50) ve Shimoni Erez (54) olarak açıklandı

İtalyan, İsrail ve Rus

İtalya basınına göre Alonzi-Barnobi çiftinin İtalya dış istihbarat servisinde (Aise) görevli oldukları belirlendi. Erez de İsrail güvenlik güçlerinden emekliydi. Rus vatandaşı Bozhkova’nın ise geminin sahibinin eşi olduğu belirtiliyor.

Teknede istihbarat görevlilerinin olduğunu ilk olarak dün akşam İtalyan haber ajansı Agi duyurdu. Ülkenin en büyük gazetelerinden La Repubblica da bu sabah, “Maggiore Gölü’nde batan teknenin gizemi: Gemide 20 İtalyan ve İsrail istihbarat ajanı vardı” başlıklı bir haber yayımladı.

Hayata kalanların 18 istihbarat ajanı

Haberde, “Trajedi başka bir boyuta taşınıyor: Sadece bir gemi kazası ve bir katliam değil, çünkü 4 kurbandan 3’ü ve hayatta kalan 19 kişiden 18’i basit Pazar gezginleri değil, kimisi hala görevde kimisi eski istihbarat ajanlarıydı’’ ifadeleri yer aldı.

Gazeteye göre olaydan kurtulan 10 kişi dün sabah bir askeri uçakla İsrail’e gitti. İtalyanlar ise “acil servisten ve otellerinden hızla tahliye edildi ve burada kaldıklarına dair iz bırakılmadı” dedi

Kamu yayıncısı Rai de hayatını kaybeden Anya Bozhkova’nın, teknenin sahibinin eşi olduğunu belirtti. Rai’ye göre Bozhkova, batan teknede İtalyan eşi Carlo Carminati ile birlikte yaşıyordu.

Haberlere göre batan teknenin yolcu kapasitesi 15 kişiydi.

Teknenin Pazar akşam saatlerinde şiddetli rüzgar ve sağanak yağmur sonrası batmasıyla ilgili olarak savcılık soruşturma başlattı.

DIŞ HABERLER

#Gölde #batan #teknede #ölenler #istihbarat #ajanı #çıktı

EN SON EKLENENLER