Irak ordusu Mexmûr Kampı etrafından çekildi

Mexmûr Demokratik Halk Meclisi, varılan anlaşma sonucunda Irak ordusunun kampın etrafından çekildiğini ve halkın nöbet eylemini sona erdiğini bildirdi

Irak ordusunun 20 Mayıs’ta Mexmûr Mülteci Kampına yönelik başlatmış olduğu ablukaya karşı Mexmûr halkı 16 gündür direniyor. Mexmûr Demokratik Halk Meclisi ile Diplomasi Komitesi, Irak ordusunun ablukayı sonlandırılması için Iraklı yetkililerle birçok görüşme gerçekleştirildi.

Rojnews’te yer alan habere göre Mexmûr Kampı’nda düzenlenen basın açıklamasında varılan anlaşma sonucunda Irak ordusunun Mexmûr Kampı çevresinden geri çekildiği ve nöbet eyleminin de bu temelde sonlandırıldığı ifade edildi.

16 gündür direniş sürüyordu

Mexmûr Kampı adına açıklamalarda bulunan Demokratik Halk Meclisi Eşbaşkanı Yusuf Kara, şunları söyledi: “Halkımız 16 gündür Irak ordusunun kuşatmasına karşı direniyor. Kampın kuşatılması konusu, gündemimize yeni girmiş değildir. 2021 yılında da kampımız tel örgülerle kuşatılmak istendi. Söz konusu saldırılar Türk devletinin ve Barzani ailesinin baskısıyla geliştiriliyor. KDP ve Türk devleti Mexmûr Kampı’nı boşaltmak istiyor. Kampta yaşayan halk, Irak yasalarını şu ana kadar ihlal etmemiştir. Bizler, Irak’la yaptığımız görüşmelerde, kendilerine Türk devletinin ve KDP’nin istedikleri doğrultusunda hareket etmemeleri gerektiğini sürekli hatırlattık. 20 Mayıs’ta bir kez daha iş makinaları, zırhlı araçlar ve askeri güçlerle Mexmûr’u kuşatmak ve tel örgülerle esir almak istediler. Ancak bu kuşatmaya karşı halkımız direniş geliştirdi.”

Irak güçlerini geri çekti

Direniş devam ederken birçok görüşme gerçekleştirdiklerini dile getiren Kara, “Son görüşmemizi Bağdat’ta gerçekleştirdik. Yapılan görüşmeler neticesinde sorunların diyalogla çözülmesinde anlaşmaya vardık. Irak ordusu, Mexmûr Kampını kuşatmak amacıyla konuşlandırdığı güçlerini geri çekmiştir. Bizler de bu nedenle eylemlerimizi sonlandırmış bulunuyoruz. Ancak bilinmelidir ki ne zaman bir saldırı olursa ve Mexmûr halkının iradesi teslim alınmak istenirse bu halkın direnişiyle karşılaşılacaktır. Mexmûr halkı olarak, bizlere destek sunan ve ayağa halkan tüm kurumlar, partiler ve bireylere teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.

HABER MERKEZİ

#Irak #ordusu #Mexmûr #Kampı #etrafından #çekildi

EN SON EKLENENLER