31 yıl geçti: Gazeteci Akdemir katledildiği sokakta anıldı

1992’de katledilen Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Hafız Akdemir, katledildiği sokakta gazeteciler tarafından anıldı

Özgür Gündem Gazetesi muhabiri Hafız Akdemir 8 Haziran 1992’de katledildiği Amed’in Sur ilçesi Melik Ahmet Caddesi üzerinde adının verildiği Hafız Akdemir Sokak’ta anıldı.

Anmaya, Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG), Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu (MKGP), Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti), Halkların Demokratik Partisi (HDP) üyeleri ve gazeteciler katıldı. Akdemir’in 31 yıl önce katledildiği sokakta yapılan sessiz yürüyüşün ardından vurulduğu yerde açıklama yapıldı.

Aradan 31 yıl geçti

Burada konuşan Xwebûn Gazetesi İmtiyaz Sahibi Kadri Esen, 90’lı yıllarda gazetecilerin büyük zorluklar ve baskılarla karşılaştığını ve onlarca gazetecinin sokak ortasında katledildiğini söyledi. Gazetelerin bombalandığını hatırlatan Esen, “Bunlardan biri de Hafız Akdemir’di. Onun katledilmesinin üzerinden 31 yıl geçti ama onun katilleri tespit edilmesine rağmen daha sonra serbest bırakıldılar. Bu ve benzer olaylarda katiller benzer şekilde cezalandırılmadı. Ve ceza verilenler de bir müddet sonra serbest bırakıldı” dedi.

Akdemir’in katilinin kontralar olduğunu söyleyen Esen, AKP-MHP’nin bugün o kontralar ile ittifak yaptığını ifade etti. Kimsenin hakikatin bilinmesini istemediğini belirten Esen, “Onun için birçok gazeteci arkadaşımız gözaltına alındı” diye konuştu.

Hakikatin sesi olmaya devam edeceğiz

8 Haziran 2022 tarihinde Amed merkezli gazetecilere dönük gerçekleşen operasyonları hatırlatan Esen, “Arkadaşlarımıza yapılan haksızlıklar davada ortaya çıkacaktır. 11 Temmuz’da bu gerçeği herkes görecek” ifadelerinde bulundu. Esen, “Bizler ne kadar katledilsek, gözaltına alınıp tutuklansak da, bilinsin ki hakikatin sesi Kurdistan sokaklarında eksilmeyecektir” dedi.

AMED

#yıl #geçti #Gazeteci #Akdemir #katledildiği #sokakta #anıldı

EN SON EKLENENLER