Gerekçe bile göstermeden tahliyesini 8 ay ertelediler

Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Hatice Calıhan’ın tahliyesi gerekçe bildirilmeden 8 ay ertelenirken, kendisine hiçbir bilgi verilmedi. Savcı ile görüşmeye giden anne Zeypen Callıhan, ‘Savcı beni kapıda bekleterek daha yeni kâğıt yazdı’ dedi

Son üç yılda özellikle siyasi tutuklulara yönelik geliştiren ve ayrımcılık politikasına dönüştürülen infaz yasası ile onlarca tutuklunun tahliyesi engellendi. Onlardan biri de Şakran Kadın Kapalı Cezaevi’nde bulunan Hatice Calıhan’ın da tahliyesi 8 ay sonrasına ertelendi.

Hiçbir gerekçe sunulmadı

Calıhan, pişmanlık dayatmasını kaybl etmediği için Cezaevi İdare Kurulu’na da çıkarılmadı. Tahliye günü olan 3 Mayıs’ta İzmir’e gelen annesi Zeynep Calıhan, hiçbir yazılı beyanda bulunulmadan, gerekçe sunulmadan kızının tutukluluğunun devam ettirildiğini dile getirdi.

13 yıl ceza verildi

JINNES’ten Melek Aydın’a konuşan Calıhan’ın annesi Zeynep Calıhan’ın verdiği bilgiye göre, kızı Calıhan 2010 yılında Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Gençlik Örgütü içindeki faaliyetleri gerekçe gösterilerek “KCK gençlik yapılanması içinde olduğu” iddiasıyla önce tutuklanarak 6 ay cezaevinde tutuldu. Hemen ardından açılan başka bir dosyada “KCK Gençlik Yapılanması üst üyelik” iddiasıyla yargılandığı dava ile beraber iki dosyadan toplamda 13 yıl ceza aldı. Ancak Calıhan’ın 3 Mayıs’ta tahliye süresi dolmasına rağmen serbest bırakılmadı.

Saatlerce bekletildi

Kızının tahliyesi için İzmir’e geldiğini belirten Zeynep Calıhan, “Cumartesi bekledik tahliye olamadı. Telefon açtı 5 dakika konuştuk. Anne daha belli değil dedi. 16.00’da arayacağız dedi. Ama gelemdi. Gece 00.00’da cezaevini aradık bekle dediler. Sabah aradığımda ise ‘onun güvenliği için bilgi vermiyoruz’ dediler. ‘Zaten sizin elinizde neyin güvenliği’ dedim” şeklinde konuştu.

Sözlü söylemişler

5 Mayıs Pazartesi kızının ile kapalı görüşe gittiğinde detayları öğrenen Zeynep Calıhan, “Kızım ‘bana kağıt gelmedi, sadece sözlü olarak 8 ay daha yatacaksın diye bildirdiler’ dedi. Biliyorum merak ettiğinizi ama hem telefon hem interneti kapattıkları için aramadım dedi. Oysa 5 dakikası daha vardı. Tazminat davası açmış” bilgisini verdi.

Kanunlarını bile uygulamıyorlar

Durumu öğrendikten sonra cezaevi savcısıyla görüşmeye gittiğinde savcının kendisini dışarda beklettiğini bu esnada içerde belge hazırladığını kaydeden Zeynep Calıhan, “Hiçbir kurula çıkarılmamış, kağıt da gönderilmemiş. Kanun yok. Kendi kanunlarını bize uyguluyorlar, biz de bunu kabul etmiyoruz” diye tepki gösterdi.

İZMİR

#Gerekçe #bile #göstermeden #tahliyesini #ertelediler

EN SON EKLENENLER