Validebağ Korusu’nda yaşam cıvıl cıvıl

AKP-MHP iktidarının yağmacı yüzü en çok İstanbul’da görüldü. Bir iki tane kalmış doğal alanlardan biri olan Validebağ Korusu, düzenleme projesiyle yağmalanmak istendi. Buna karşı yurttaşların kararlı mücadelesi Validebağ’ı kurtardı

İstanbul’da 1’inci derece koruma alanı olan Validebağ Korusu’na AKP-MHP eliyle gerçekleştirilmesi planlanan “Rehabilitasyon ve Düzenleme Projesi” ve “Millet Bahçesi” projesine karşı kadınlar ve Validebağ Korusu Gönüllüleri öncülüğünde başlatılan direniş kazanımla sonuç verirken, koru tüm ihtişamı ve renkleriyle yazı karşıladı. JINNEWS’ten Rozerin Gültekin’in hazırladığı haberde, Validebağ’da yaşananlar ve korunun ekolojik önemi aktarıldı.

119 kuş türü yaşıyor

Üsküdar ilçesinde 354 bin metrekare alanın üzerine 1798–1807 yılları arasında oluşturulan Validebağ Korusu içerisinde farklı türlerde birçok canlı da bulunuyor. Koruya dair hazırlanan raporlardan edilen bilgiye göre, doğal ve egzotik türlerden oluşan 3 bin 419 ağaç ve ağaççık. İki erguvan, iki fıstık çamı, dört sakız, bir meşe olmak üzere 13 ağaç da anıtsal ağaç. 89’u odunsu olmak üzere 125 tür bitki belirlenirken, 2004-2014 envanterine göre 119 kuş türü tespit edildi. Validebağ Korusu, 1999 yılında İstanbul III Numaralı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından “birinci derece doğal koruma alanı” ilan edildi.

Dini istirmar etti

İçerisinde birçok doğal güzelliği barındıran koru, sürekli rant ve talan uğruna hedef alındı. 2014 yılında Üsküdar Belediyesi tarafından korunun kuzeybatısında yer alan kısma cami yapılmak istendi. Halk çevrede çok sayıda cami bulunduğunu hatırlatıp karşı çıkmasıyla birlikte, “cami istenmiyor” denilerek, din istismarı üzerinden rant politikası yürütüldü ve kolluk kuvvetlerinin desteği ile cami yapıldı. 2018 yılında ise AKP-MHP iktidarının rant sağlamak ve savaş politikasını sürdürmek amacıyla Kurdistan ve Türkiye kentlerinde gerçekleştirdiği ‘Millet Bahçesi’ projesini koruda gerçekleştirmek istedi.

Mücadele kazandı

Koruma altında olmasından dolayı 100 metreden fazlası yapılaşmaya açılması yasak olan korunun 261 bin metrekarelik bölümü 2020 yılında bakım ve onarım gerekçesiyle Üsküdar Belediyesi’ne tahsis edildi. Daha sonra 2021 yılında Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, dijital medya hesabından Validebağ Korusu’nda Üsküdar Belediyesi ile ‘düzenleme ve rehabilitasyon projesi‘ni hayata geçireceklerini duyurdu. Devamında Üsküdar Belediyesi iş makineleri ve polis eşliğinde koruya baskın yaptı. Buna engel olmak isteyen yurttaşlar müdahale ile karşı karşıya kaldı. Büyüyen mücadele sonucunda çevre sakinlerinin ve koru gönüllülerinin parkı kararlılıkla koruması karşısında belediye çalışanları parktan geri çekildi.

Rehabilitasyon süslü yağma

Korunun baskınlar eşliğinde talan edilmeye başlanmasına karşı Validebağ Gönüllüleri, hak savunucuları, siyasetçiler, avukatlar, mühendisler ve daha birçok çevreden yurttaşın da aralarında olduğu yüzlerce kişi, 2021 yılının Haziran ayından itibaren koruda nöbet tutmaya başladı. Devam eden direniş ile birlikte 6 Ocak 2022 tarihinde İstanbul 11’inci Bölge İdare Mahkemesi “Rehabilitasyon ve Düzenleme Projesi’ni iptal etti. “Rehabilitasyon” adı altında otopark, festival alanı, yazlık sinema yapımı, 88 bin metrekarelik alana rulo çim döşenmesi gibi işlemlerin yapılması planlanıyordu.

Millet Bahçesi iptal edildi

İstanbul 6’ncı Bölge İdare Mahkemesi, korunun ‘Millet Bahçesi’ yapılmasını uygun bulan koruma kurullarına açılan davada ve 1/5000 Ölçekli Koruma Amaçlı İmar Planı’nın (KANİP) iptali için açılan davada yürütmeyi durdurma kararı verildi. Bu iki kazanımın ardından yaşam savunucuları, diğer projelerin iptali için direnişi sürdürdü. Ardından 6. İdare Mahkemesi’nde görülen iki farklı davanın sonucunda ‘Millet Bahçesi’ projesi ve projenin imar planları iptal edildi.

Direniş umut ışığı oldu

Validebağ Gönüllüleri ile başlayan ve İstanbul’un her alanından kişiyi mücadelesine ortak eden direniş 200’ü aşkın süre boyunca devam etti. Kadın öncülüğünde gerçekleşen ekoloji direnişlerine ismini yazdıran Validebağ Gönüllüleri’nin direnişi artık sadece koruda değil bütün ekoloji direnişlerinde umut ışığı olmuş durumda.

EKOLOJİ SERVİSİ

#Validebağ #Korusunda #yaşam #cıvıl #cıvıl

EN SON EKLENENLER