Eyşe Efendi: Biz de Mexmûr gibi direneceğiz

Mexmur halkının zaferle sonuçlanan direnişini değerlendiren Fırat bölgesi Şehit Aileleri Meclisi Eşbaşkanı Eyşe Efendi, Kuzey Doğu Suriye’ye yönelik saldırılarada Mexmûr halkı gibi direneceklerini söyledi

Şehit Rüstem Cudi Mülteci Kampı (Mexmûr Kampı) 20 Mayıs’ta Irak ordusunun tel örgü ve askeri kulelerle kuşatma girişimiyle karşı karşıya kaldı. Mexmûrlular, kuşatmaya karşı 16 gün boyunca direndi. Planın esas sahipleri Türk devleti ve KDP’nin tüm baskılarına rağmen Irak hükümeti 4 Haziran’da Mexmûrlularla anlaşarak ordusunu geri çekti.

‘Mexmûr halkı yoktan var etti’

Fırat bölgesi Şehit Aileleri Meclisi Eşbaşkanı Eyşe Efendi, kuşatma girişimlerine karşı Mexmûr Direnişi’nin başarısını değerlendirdi. 2003 yılında Mexmûr’u ziyaret eden ve oradaki yaşama tanık olan Eyşe Efendi, Mexmûr halkının çölün ortasında çok zor koşullarda yeni yaşamı yoktan var ettiğini söyledi. Mexmûr’a gittiklerinde su, ekmek ve hiçbir temel ihtiyaçlarının olmadığını söyleyen Eyşe Efendi,  iradeleri, azimleri ve çalışkanlıklarıyla yeni bir yaşam kurduklarını söyledi.

BM sessiz kaldı rolünü oynamadı

Mexmûr’un Kürt halkı için en az Kobanê kadar önemli olduğunu dile getiren Eyşe Efendi, Mexmûr halkının yurtseverliğiyle Kürt kişiliğini temsil ettiğini söyledi. Mexmûr’un kurulmasında ve BM tarafından kabul edilmesinde büyük bedeller verildiğini söyleyen Eyşe Efendi, “Ancak BM zor günlerde onlara sahip çıkmadı ve sessiz kaldı. Özellikle bu son direniş sürecinde de rolünü oynamadı” dedi.

Mexmûr’u kuşatarak Kurdistan’dan koparmak istiyorlar

Mexmûr’a yönelik yeni saldırı am bir komplo olduğunun altını çizen Eyşe Efendi, “Bu halkı bir kez daha katliamlarla karşı karşıya bırakmak için büyük bir komplo hazırlandı. Aynı zamanda Rojava Kürdistan’a yönelik kuşatma girişimleri var. Mexmûr’u kuşatarak Kürdistan’ın tüm parçalarıyla bağını koparmak istiyorlar.  Mexmûr’u kuşatma girişimleri Türk devletinin bir planıydı ve bunu KDP’nin iş birliğiyle uygulamaya koydular. Türk hükümeti KDP ve Irak’ın yardımıyla bu planını sürdürmek istiyor. Kürdistan’ı ve Kürtlüğü temsil eden bu halkı köylerini ve evlerini yakarak bitiremediler şimdi de bu şekilde bitirmek istiyorlar” diye konuştu.

Mexmûr’da devrimci halkın direnişi kazandı

Mexmûr halkının direnişinin başarısının çok önemli olduğunu vurgulayan Eyşe Efendi, “Mexmûr halkının 16 gün süren direnişi amacına ulaşmıştır. Bu durum, inananların direnişinin haklılığını ve kazanacağını bir kez daha teyit etmektedir. İdeolojisine inanan halkın direnişi hiçbir zaman boşa çıkarılamaz. Mexmûr halkı her şeyi göze alarak büyük bir direniş sergiledi. Halk Irak ordusunun kazdığı hendekleri elleriyle doldurduğunda biz bu direnişin başaracağını anladık. Irak ordusu Mexmûr halkının direnişi karşısında geri adım atmak ve halkla diyaloğa girmek zorunda kaldı. Bu durum Kürt halkının tarihine geçti” şeklinde konuştu.

Devrimci halkın direnişi başarıya ulaştırır

Elde edilen zeferin, tüm kirli anlaşmalara ve özellikle ihanete anlamlı ve önemli bir yanıt olduğunu belirten Ayşe Efendi, tanık oldukları direnişin kendilerine Kobanê halkının 2016 yılında Rojava Kürdistan ile Kuzey Kürdistan arasına duvar örülmesine karşı direnişi hatırlattığını söyledi. Türk devletin sınıra duvar örmek istediğini hatırlatan Eyşe Efendi, “halkın direnişi galip geldi ve duvar öremediler. Bunun gibi yaşanmış onlarca örnek verilebilir. Sonuç olarak, devrimci halkın direnişinin hiçbir zaman boş olmayacağını ve her zaman başarılı olacağını söylüyorum” diye kaydetti.

Biz de Mexmûr gibi direneceğiz

Tüm işgal girişimlerine karşı Mexmûr’da olduğu gibi direnileceğine dikkati çeken Ayşe Efendi, “Türk devleti ve çetelerinin gündeminde Kuzey ve Doğu Suriye’ye yeni bir işgal saldırısı var. Biz de diyoruz ki Türk devleti Mexmûr’da gösterilen direnişi göz önünde bulundursun öyle saldırsın. Biz de Mexmûr gibi direneceğiz” diye konuştu.

Kaynak/NuJinha

#Eyşe #Efendi #Biz #Mexmûr #gibi #direneceğiz

EN SON EKLENENLER