‘Demokratik Ortadoğu için hep birlikte’ çalıştayı yarın Beyrut’ta başlıyor

PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komplo, küresel kriz ve etkileri ile Ortadoğu’daki gelişmelere ilişkin yarın Beyrut’ta ‘Demokratik Ortadoğu için hep birlikte’ çalıştayı başlıyor

İmralı Cezaevi’nde ağır tecrit koşulları altında tutulan ve 26 aydır kendisinden hiçbir şekilde haber alınmayan PKK Lider Abdullah Öcalan’ın durumuna dikkat çekmek için son süreçte uluslararası alanda başlatılan akademik çalışmalar ve etkinlikle devam ediyor.

Bu amaçla Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta Lübnan Daimi Federal Kongresi, Newroz Kültür Derneği, Çok Kültürlü Doğu Platformu, Demokratia Novu Orao Seclorum ve RESILIENT BEIRUT işbirliğiyle “Barışa giden yol, demokratik bir Ortadoğu için hep birlikte” şiarıyla 13-14 Haziran tarihlerinde çalıştay düzenlenecek.

Birçok ülkeden 80 katılımcı

Çalıştaya, Lübnan, Irak, Tunus, Sudan, Filistin, Ürdün, Mısır, Güney Afrika, İran, Türkiye, Kuzey ve Doğu Suriye, Kürdistan gibi Ortadoğu ve dünyanın 10 ülkesinden 80’den fazla hukukçu, siyasetçi ve aydın katılacak. Öte yanda çalıştayda, PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik uluslararası komplo, küresel kriz ve etkileri, demokratik ulus ve kadınların rolü ile Ortadoğu’da demokratik konfederalizmin gerçekleşmesi için ortak çalışma yöntemlerine ilişkin tartışmalar yürütülecek.

İlk oturumda Ortadoğu tartışılacak

Çalıştayın ilk gününde Lübnan Daimi Federal Platformu’nun kurucusu ve genel sekreteri Alferd El Reyaşî ve davetliler tarafından konuşmalar yapılacak. Ardından birinci ve ikinci oturumların konuları tartışılacak.

Birinci oturumda, “Küresel çatışma ve Ortadoğu’daki etkileri” başlığı ele alınacak. Oturumda, küresel çatışma, sebepleri ve Ortadoğu ile Kuzey Afrika’daki etkileri, krizin Lübnan’daki etkileri ve çözüm yöntemleri tartışılacak. Ayrıca Ortadoğu’daki yönetim sorunu da değerlendirilecek.

Uluslararası komplo gündeme gelecek

İkinci oturumda ise “Halkın yönetimi ve önündeki engelle” başlığı tartışılacak. Abdullah Öcalan’a yönelik Uluslararası Komplo, sebepleri ve nedenleri, Abdullah Öcalan’ın mevcut durumu, İmralı’daki işkence sistemi ve komployu yenme mücadelesi ele alınacak.

Ana gündemlerden biri Suriye sorunu

Çalıştayın ikinci ve son gününde de oturumlar yapılacak. Çalıştayın “Ortadoğu’da Rönesans’ın temelleri” başlıklı üçüncü oturumunda ise fikir ve ahlak devrimi, demokratik ulus ve kadın devrimi tartışılacak ve kadın devrimini konu alan bir sinevizyon gösterilecek.

Çalıştayın dördüncü oturumunda ise, “Demokraik Ortadoğu’ya doğru” başlığı altında tartışmalar yürütülecek. Bu oturumda, demokratik bir Ortadoğu’nun inşası için ortak strateji, Ortadoğu’da demokratik konfederasyonun hayata geçirilmesi için ortak çabalar ve başta Suriye olmak üzere bölgedeki mülteci sorununun çözüm yöntemleri tartışılacak.

Çalıştay, sonuç bildirgesinin açıklanmasıyla sona erecek.

Kaynak: MA

#Demokratik #Ortadoğu #için #hep #birlikte #çalıştayı #yarın #Beyrutta #başlıyor

EN SON EKLENENLER