3 Temmuz tüm zamanların en sıcak günü oldu

3 Temmuz, dünyada tüm zamanların en sıcak günü olarak kayda geçti, küresel ortalama sıcaklık 17,01 derece olarak ölçüldü

Küresel ortalama sıcaklığın 17,01 santigrat derece ölçüldüğü 3 Temmuz 2023, dünyada tüm zamanların en sıcak günü oldu.

ABD meteoroloji servisi Çevre Koruma Ulusal Merkezi’nin (NCEP) verilerine göre dün kaydedilen sıcaklık, Ağustos 2016’da ölçülen 16,9 dereceyi aşarak rekor kırdı.

İnsan kaynaklı iklim değişikliğinin yol açtığı aşırı sıcak hava dalgalarının tüm dünyada etkisini gösterdiği bu dönemde, 3 Temmuz ‘tarihin en sıcak günü’ oldu.

Son haftalarda ABD sıcak hava dalgasının etkisinde, Çin 35 dereceyi aşan sıcaklıkla mücadele ediyor. Hindistan’da aşırı sıcaklar 150’yi aşkın can kaybına yol açtı. İran resmi ajansı IRNA’ya göre, Zehek ve Hirmend kentlerinde hava sıcaklığı 50 dereceyi buldu.

Dünya Meteoroloji Örgütü (WMO), bugünkü rekorla El Nino koşullarının başladığını duyurdu. El Nino’nun küresel sıcaklık artışını hızlandıracağı bildirilen WMO’nun açıklamasında, dünyanın farklı bölgelerinde hava koşullarının etkileneceği, can güvenliği için erken uyarı sistemlerinin kritik olduğu ifade edildi.

HABER MERKEZİ

#Temmuz #tüm #zamanların #sıcak #günü #oldu

EN SON EKLENENLER