Kayıp yakınları işkence ile katledilen Vedat Aydın’ın faillerini sordu

Amed’de Kayıp yakınları eylemlerinin 752’inci haftasında Bismîl’de katledilen Kürt siyasetçi Vedat Aydın’ın akıbetini sordu

İnsan Hakları Derneği (İHD) Amed Şubesi ve kayıp yakınları, “Kayıplar bulunsun failler yargılansın” eyleminin 752’inci haftasında 1991 yılında Amed’in Bismîl (Bismil) ilçesinde ifadesi alınacak denilerek, gözaltına alınan ve cenazesi bulunan Vedat Aydın’ın akıbetini sordu.

Amed’in Rezan (Bağlar) ilçesinde bulunan Koşuyolu Parkı Yaşam Hakkı Anıtı önünde bir araya gelen grup adına konuşan İHD Diyarbakır Şubesi Kayıp Komisyonu Üyesi Fırat Akdeniz okudu. Akdeniz, 32 yıldır dosyada hiçbir ilerleme sağlanamayan Vedat Aydın için adaleti istemeyi hiçbir zaman bırakmayacaklarını söyledi.

Vedat Aydın’ın mücadelesi anlatıldı

Akdeniz, “Vedat Aydın, 1953 yılında Diyarbakır’ın Bismil ilçesine bağlı Kürthacı köyünde dünyaya geldi. 1979 yılında Diyarbakır Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümü’nden mezun olan Vedat Aydın, 12 Eylül 1980 askeri darbe döneminde tutuklanıp dört yıl hapis yatar. Vedat Aydın, 28 Ekim 1990 tarihinde Ankara’da gerçekleşen İHD 3. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı Kürtçe konuşma nedeniyle tekrar tutuklanır. Hakkında açılan soruşturma kapsamında bir süre hapiste kalan Vedat Aydın ardından 1991 yılı haziran ayında yapılan Halkın Emek Partisi (HEP) il kongresinde Diyarbakır il Başkanı olur” sözlerine yer verdi.

Akdeniz, hikâyenin devamında şu ifadeleri kaydetti: “5 Temmuz 1991 tarihinde, gece yarısı evinin kapısı çalınır. Silahlı, elinde telsiz bulunan ve kendilerini polis olarak tanıtan kişilerce ‘ifaden alınacak’ denilerek evden götürülür. Ailesi ve avukatlarının girişimlerine karşılık, emniyet tarafından gözaltına alındığı kabul edilmez. 7 Temmuz 1991 tarihinde, Elazığ ili Maden ilçesi yakınlarında bir köprü altında vahşice işkence edilmiş halde cenazesi bulunur. 10 Temmuz 1991 tarihinde cenazesinin getirildiği Diyarbakır’da yüzlerce araçlık konvoy ve on binlerce kişi tarafından karşılanır. Cenazeye katılanlara yönelik karanlık güçler tarafından ateş açılır. Açılan ateş sonucunda en az 8 kişi yaşamını yitirir. Aralarında milletvekilleri ve gazetecilerin de bulunduğu yüzlerce kişi ise yaralanır.

Dosyada ilerleme sağlanamadı

Vedat Aydın cinayeti soruşturmasında faillerin kimliği tespit edilmeyip, günümüze kadar dosyada herhangi bir ilerleme sağlanmamıştır. Cinayet işlendikten tam 20 yıl sonra, Vedat Aydın’ın Eşi Şükran Aydın emniyete çağrılır. Kendisine ‘Gece eve gelenler bunlar mıydı?’ diye sorulduğunda Şükran Aydın ’20 yıl oldu, nasıl tanıyayım’ şeklinde cevap verir.

İşkenceci failler hala yargılanmadı

Cinayet, günümüze kadar halen aydınlatılmış değil. İşkenceci failler yargı karşısına çıkarılmamış ve halen cezalandırılmamışlardır. Bizler, insan hakları savunucuları ve kayıp yakınları olarak; kayıplarımızın akıbetinin ortaya çıkarılması ve failleri bulunup yargılanması talebiyle 31 Ocak 2009 tarihinden bu yana her hafta ve kesintisiz bir şekilde sürdürmüş olduğumuz adalet talebimizden vazgeçmeyeceğiz. 32 yıldır dosyada hiçbir ilerleme sağlanamazken Vedat Aydın için adalet istemekten asla vazgeçmeyeceğiz.”

Eylem, paylaşılan hikâyenin ardından faili meçhul şekilde katledilenler için 1 dakikalık oturma eylemiyle sona erdi.

AMED

#Kayıp #yakınları #işkence #ile #katledilen #Vedat #Aydının #faillerini #sordu

EN SON EKLENENLER