‘Önce Mihyaz’ı katlettiler sonra delilleri yok ettiler’

İHD, 1994 yılında katledilen Tüm Bel-Sen İzmir Onursal Başkanı İkram Mihyaz’ın dosyasındaki zaman aşımının kaldırılmasını istedi. Yapılan açıklamada Mihyaz’ın katledildiği gün üzerinde olan beyaz gömleğin de zaman içinde dosyada kaybettirildiği belirtildi

İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi, 2 haftada bir “Kayıplar bulunsun, failler yargılansın” talebiyle gerçekleştirdiği eylemi bu hafta da sürdürdü. Açıklamada, “Kayıplar vicdandır sahip çık” ve “Failler belli kayıplar nerede?” pankartları açıldı. Bu hafta, 5 Temmuz 1994’de kaçırılıp katledilen Tüm Belediye ve Yönetim Hizmetleri Sendikaları (Tüm Bel-Sen) İzmir Şubeleri Onursal Başkanı İkram Mihyaz’ın akıbeti soruldu.

Açıklamaya Mihyaz’ın ailesi, çalışma arkadaşları, Halkların Demokratik Partisi (HDP) Parti Meclisi Üyesi Hacay Yılmaz, HDP İzmir İl Örgütü yöneticileri katıldı. Açıklamada basın metnini okuyan İHD İzmir Şube Yöneticisi Caner Canlı, aradan 29 yıl geçmesine rağmen İkram Mihyaz’ın katillerinin bulunamadığını, dosyasının ise 20 yıllık zaman aşımı nedeniyle kapatıldığını aktardı.

Kanlı gömleği ailesine verilmedi

Mihyaz’ın 5 Temmuz 1994’de Balçova Belediyesi’ndeki işine giderken kaçırıldığını anımsatan Canlı, “İkram kaçırıldığı gün; beyaz bir Tempra’ya bindirilmiş ve bir yere kadar götürülmüş sonra mavi bir Tempra’ya aktarılmış ve Manisa yolu Çiçekli köyündeki köylüler İkram’ın öldürülüşünü görmüşler. Öldüren kişiler İkram’ı orada bırakıp gitmişlerdi. İkram Mihyaz, Yaka köyünde ormanlık alanda, yakın mesafeden sıkılan 4 kurşunla katledilmiş olarak bulundu. Mihyaz’ın üzerinden çıkan kanlı gömleği ve diğer giysilerinin ‘ekonomik değere sahip olmamaları’ ve zaman aşımı dolmuş olması nedeniyle, karar kesinleştikten sonra imha edileceği de belirtildi. Ailesinin ve avukatının tüm çabalarına karşın o beyaz gömlek de imha edildi” diye konuştu.

İnsanlığa karşı işlenen suçlarda ve yaşam hakkı ihlallerinde zaman aşımının olmayacağını vurgulayan Canlı, İkram Mihyaz davasında da zaman aşımı kararının kaldırılmasını ve davanın yeniden açılmasını istediklerini söyledi.

Açıklama, yapılan oturma eyleminin ardından son buldu.

İZMİR

 

 

 

 

 

#Önce #Mihyazı #katlettiler #sonra #delilleri #yok #ettiler

EN SON EKLENENLER